- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G915 TKL Tenkeyless LIGHTSPEED Wireless RGB Mechanical Gaming Keyboard Tactile

(920-009495)
Specifications
| Battery Type | Rechargeable Battery |
| Connectivity | LIGHTSPEED Wireless; Bluetooth |
| Dimensions | 368 mm x 150 mm x 22 mm |
| Interface | USB receiver |
| Mouse Bundle | No |
| Operating System | LIGHTSPEED Wireless: USB port and Windows7® or later, macOS X 10.11 or later; Bluetooth: Bluetooth enabled device with Windows 8 or later, macOS X 10.11 or later, Chrome OS™, or Android™ 4.3 or later, iOS 10 or later; (Optional) Internet access and Windows 7 or later (64-bit) or macOS X 10.11 or later for Logitech G HUB software |
| Series | G915 TKL Wireless - Tactile |
| Supported OS | LIGHTSPEED Wireless: USB port and Windows7® or later, macOS X 10.11 or later; Bluetooth: Bluetooth enabled device with Windows 8 or later, macOS X 10.11 or later, Chrome OS™, or Android™ 4.3 or later, iOS 10 or later; (Optional) Internet access and Windows 7 or later (64-bit) or macOS X 10.11 or later for Logitech G HUB software |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 810 g |
| Battery Life | 40 hours (100% brightness) |
| In The Box | G915 TKL wireless gaming keyboard; LIGHTSPEED USB receiver, USB extender, Micro-USB cable, User documentation |
| Low Profile GL Tactile Key Switches | Actuation distance: 1.5 mm; Actuation force: 50 g; Total travel distance: 2.7 mm |
| Onboard Memory | 2 Lighting Profiles, 3 Macro Profiles |
| SKU | 920-009495 |
| Barcode # | 97855155757 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.4300kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





