Don't pay: $180.00
$163.00
SAVE $17.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(920-010528)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 506.4 g |
| Keyboard/Keypad Height | 131.95 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 295.99 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 20.97 mm |
| Product Color | Pale Gray |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Emoji |
| Mute | |
| Dictation | |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic Design |
| Compact Keyboard | |
| Battery Indicator | |
| Ambient Light Sensor | |
| On/Off Switch | |
| Rechargeable Battery | |
| Illuminated | |
| Hand Proximity Detection | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyswitch Technology | MX |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Backlight | Yes |
General Information
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-010528 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX Keys Mini for Mac Minimalist Wireless Illuminated Keyboard |
| Product Line | MX Keys Mini for Mac |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Post-consumer-waste% | 12% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE | |
| Brand Compatibility | Apple |
| Operating System Compatibility | macOS 10.15 |
| iPadOS 14 | |
| iOS 13.4 |
| SKU | 920-010528 |
| Barcode # | 97855169747 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.6900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





