- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Microsoft Modern USB Stereo Headset - Microsoft Teams Certified - Frequency Response: Microphone; 100Hz~10kHz, Speaker: 100Hz~20kHz - Noise Cancellation: Noise Reduction Mic Boom - Speaker: 28 mm moving-coil speaker driver - Sound Pressure Level Output: Up to 91dB - Cord Length: 1.5m - Cable Length: 0.75m - Inputs: USB-A Connection - Compatibility: Windows 11 Home/Pro / 10 / 8.1 / 8, Mac OS 11.0/10.15 - 6ID-00016 - 12 Months Limited Warranty
(6ID-00016)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Miscellaneous
| Application/Usage | Mac |
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 2.8 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Reduction |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 6ID-00016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com/en-au |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Name | Modern USB Headset |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Modern |
| Brand Name | Microsoft |
| Packing | Box |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 142 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Width | 16.7 cm |
| Depth | 6 cm |
Technical Information
| Cable Length | 150 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 91 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Microsoft Teams Button |
| Mute Button | |
| Mute Light Indicator | |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 6ID-00016 |
| Barcode # | 889842727142 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.180m |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





