- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra Engage 55 MS Stereo DECT Headset - Microphone Type: Dual Microphone (ECM Uni-Directional and Analog MEMS system) - Speaker Frequency: 40Hz ~ 16000Hz (Music), 150Hz ~ 6800Hz (Speak) - Microphone Bandwidth: 100Hz ~ 7300Hz - Connectivity: USB-A - Compatibility: DECT - 9559-450-111
(9559-450-111)
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Earpiece
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 83 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Open |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | PeakStop |
| Rechargeable Battery | |
| SafeTone 2.0 Technology | |
| Sleep Mode | |
| Replaceable Battery | |
| Wireless Technology | DECT |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Wireless Operating Distance | 15000 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| MEMS Technology | |
| Uni-directional | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 9559-450-111 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | Engage 55 Headset |
| Product Line | Engage 55 |
| Brand Name | Jabra |
| Packing | Box |
| SKU | 9559-450-111 |
| Barcode # | 5706991025606 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





