- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Microsoft Server Standard 2019 (16 Core) OEM Pack
Processor
- 1.4 GHz 64-bit processor
- Compatible with x64 instruction set
- Supports NX and DEP
- Supports CMPXCHG16b, LAHF/SAHF and PrefetchW
- Supports Second Level Address Translation (EPT or NPT)
Memory
The following are the estimated minimum RAM requirements for this product:
- 512 MB (2 GB for Server with Desktop Experience installation option)
- ECC (Error Correcting Code) type or similar technology
Hard disk space
The following are the estimated minimum disk space requirements for the system partition: 32 GB.
Additional requirements:
Computers running this release must also have the following:
- DVD drive (if you intend to install the operating system from DVD media)
The following items are not strictly required, but are necessary for certain features:
- UEFI 2.3.1c-based system and firmware that supports secure boot
- Trusted Platform Module
- Graphics device and monitor capable of Super VGA (1024×768) or higher-resolution
- Keyboard and Microsoft® mouse (or other compatible pointing device)
- Internet access (fees may apply)
For the details on System Requirements please visit: https://docs.microsoft.com/en-au/windows-server/windows-server
(P73-07788)
Specifications
| Hardware Requirement | |
| License Pricing | OEM |
| License Quantity | 16 Core |
| License Type | |
| Manufacturer's Part Number | |
| Operating System | Microsoft Windows Server 2019 Standard - 64-bit |
| Other Requirement | |
| Platform Supported | |
| Warranty | 1 year |
| Product Type | Licence |
| SKU | P73-07788 |
| Barcode # | 889842425611 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





