- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- MSI GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10GB Video Card
- LHR Version
- Graphics Processing: GeForce RTX™ 3080
- Core Clock: 1830 MHz
- CUDA Cores: 8704
- Memory Size: 10GB, GDDR6X, Memory Bus: 256-Bit
- Card Bus: PCI-E 4.0 x 16
- Length: 323mm
- DirectX 12
- OpenGL 4.6
- Output: 3x DisplayPort 1.4a, 1x HDMI 2.1
- Recommended PSU: 750W or Higher
- RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR
- 3 Years Limited Warranty
(RTX-3080-GAMING-Z-TRIO-10)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Power Description
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 3x 8-pin |
Memory
| Standard Memory | 10 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Bus Width | 320 bit |
Technical Information
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| DirectX 12 | |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR |
| Manufacturer Website Address | http://au.msi.com |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR |
| Product Name | GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR Graphic Card |
| Brand Name | MSI |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 3080 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| GPU Boost Clock | 1.83 GHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.54 kg |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 323 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 56 mm |
| Width | 140 mm |
| SKU | RTX-3080-GAMING-Z-TRIO-10 |
| Barcode # | 4719072852160 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 2.3400kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





