- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HSB3SATSASBA Removable 3-drive backplane lets you quickly install and hot-swap 3.5" drives from the front of your computer, by turning two 5.25" bays into a hot-swappable interface for you to connect up to three 3.5” SATA or SAS hard drives (HDD).
For added versatility, the hard drive bay can interface with SATA I/II/III and SAS I/II hard drives -- an ideal accommodation for enterprise system applications.
For a quick and secure method of installing and removing drives, the backplane features ejection levers and a key-lock design. To help prevent drive failure, the bay provides excellent heat dissipation with a built-in fan, and a vented solid aluminum enclosure.
The HSB3SATSASBA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(HSB3SATSASBA)
| Connector(s) | |
| Drive Connectors | SFF-8482 (29 pin, Data & Power, Internal SAS) Receptacle |
| Host Connectors | SATA (7 pin, Data) Receptacle |
| SATA Power (15 pin) Receptacle | |
| Environmental | |
| Humidity | 5%~85% RH |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C (23°F to 95°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 122°F) |
| Hardware | |
| Compatible Drive Types | SAS & SATA |
| Drive Installation | Removable |
| Drive Size | 3.5in |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan(s) | Yes |
| Fans | 70 mm |
| Front Door Key Lock | Yes |
| Interface | SATA |
| Number of Drives | 3 |
| Number of internal 3.5 inch bays | 3 |
| Indicators | |
| LED Indicators | Drive 1 Activity LED |
| Drive 2 Activity LED | |
| Drive 3 Activity LED | |
| Power LED | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 12.3 cm [4.8 in] |
| Package Length | 25.3 cm [10 in] |
| Package Width | 17.9 cm [7 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1.2 kg [2.7 lb] |
| Performance | |
| Fan Specifications | Fan Specifications: Speed: 3000 RPM+10% Airflow: 27.60CFM (At zero static pressure) Noise level: 26.72dB-A |
| Max Drive Capacity | Currently tested with up to 4TB 7200 RPM hard drives |
| Maximum Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Type and Rate | SATA III (6 Gbps) |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Aluminum |
| Product Height | 8.5 cm [3.3 in] |
| Product Length | 19.4 cm [7.6 in] |
| Product Width | 14.6 cm [5.7 in] |
| Weight of Product | 0.9 kg [1.9 lb] |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 18" SATA Cable |
| 3 SATA HDD Backplane | |
| Bay Key | |
| Installation screw kit | |
| Instruction Manual | |
| SKU | HSB3SATSASBA |
| Barcode # | 65030855297 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.005443000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





