- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The digital signage stand provides a convenient and cost-effective way to communicate with clients. Engineered with a sleek and sturdy design, the portrait kiosk enclosure provides a secure mount for a 45" to 55" TV (with maximum weight of 176 lb./80 kg) that will attract and captivate passersby.
Durable Construction
The digital signage mount features durable construction which makes it ideal for commercial use, in environments such as trade shows and retail establishments. While many kiosks have a built-in display, the LCD advertising stand display allows you to repurpose an existing display or one of your choice. Built-in cable management keeps your cables organized and hidden from view. The digital signage kiosk enclosure features a lockable cabinet for installing your computer, media player or video extender.
Easy Assembly
The flat TV stand features a solid base that provides the display with stability, perfect for use in areas with heavy traffic. The base of the touch screen kiosk stand is designed to be bolted to the floor to provide greater stability than freestanding display kiosks.
The Choice of IT Pros Since 1985
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
This DSIGNAGESTND is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(DSIGNAGESTND)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Floor |
| Length | 96 cm |
| Height | 194 cm |
| Width | 35 cm |
| VESA Mount Standard | 600 x 300 |
| 400 x 300 | |
| 200 x 200 | |
| 300 x 200 | |
| 400 x 400 | |
| 400 x 200 | |
| 200 x 400 | |
| 200 x 300 | |
| 600 x 400 | |
| 300 x 300 | |
| 600 x 200 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Type | Display Stand |
| Manufacturer Part Number | DSIGNAGESTND |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Digital Signage Display Stand - Black - Locking |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Sturdy |
| Durable | |
| Lockable | |
| Heavy Duty | |
| Cable Management | |
| Maximum Load Capacity | 79.83 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 139.7 cm (55") |
| SKU | DSIGNAGESTND |
| Barcode # | 65030888219 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 46.0000kg |
Manufacturer Warranty:5 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





