- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This sit-stand desk converter, featuring a large work surface, lets you change your working position with ease, to enhance your comfort and productivity.
Go from sitting to standing, with one smooth motion
With a simple squeeze of a paddle, you can easily switch your position to sitting or standing, to keep a balanced level of movement. The workstation features a pneumatic spring arm that provides effortless movement - you simply raise or lower the platform with one squeeze of the lever. You can adjust the standing desk to match your exact height requirements, with a height adjustment range of 15.7" (399 mm).
A cost-effective ergonomic solution
Create an ergonomic work space at a fraction of the cost of a standing desk. Simply place the sit-stand desk converter on your existing work surface (minimum 26" depth), to enjoy the benefits of a height-adjustable standing desk.
Flexible setup
With a large 35" (wide) work surface, the sit-stand workstation gives you plenty of setup options, supporting two monitors (up to 24" each), or one monitor (up to 30"), with a generous weight capacity of 12.7 kg (28.1 lb.).
You can also use the grommet hole and provided hardware to mount a monitor arm to the workstation. It supports many StarTech.com monitor arms including ARMDUAL, ARMPIVOT and ARMSLIM.
The ARMSTSLG is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(ARMSTSLG)
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Application/Usage | Monitor |
| Features | Pneumatic Adjustment |
| Keyboard Tray | |
| Ergonomic | |
| Grommet | |
| Cable Management | |
| Flexible | |
| Maximum Load Capacity | 15.06 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 76.2 cm (30") |
| Maximum Adjustable Stand Height | 558.80 mm |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Manufacturer Part Number | ARMSTSLG |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Sit-Stand Desk Converter - Large 35" Work Surface |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 18.10 kg |
| Form Factor | Tabletop |
| Desktop | |
| Length | 66.5 cm |
| Height | 16 cm |
| Width | 89.9 cm |
| Product Color | Black |
| SKU | ARMSTSLG |
| Barcode # | 65030878401 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 22.0000kg |
| Shipping Width | 0.820m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 1.020m |
| Shipping Cubic | 0.184008000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





