- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DisplayPort to HDMI + VGA travel adapter lets you connect your DP enabled Ultrabook™ or laptop computer to any VGA or HDMI® display.
Connect to almost any display using a single adapter
Why keep several adapters when you only need one? With this single DisplayPort tor VGA and HDMI adapter you can rest assured that your computer can interface with any modern boardroom or classroom display. It’s the ideal plug-and-play solution for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office.
Plus, because the converter supports video resolutions up to 1920x1200 or 1080p, you can convert your DisplayPort video source to HDMI or VGA without sacrificing video quality.

Enjoy maximum portability
The travel A/V adapter maximizes portability with a small footprint and lightweight design. This convenient construction ensures the adapter is as portable as your laptop, fitting easily into your laptop bag or carrying case and eliminates the need to carry more than one adapter.
With this adapter you can walk into virtually any boardroom ready to present, making a great first impression and saving you the embarrassment of having to rummage through your bag looking for the right connector. Plus, the 2-in-1 converter installs easily with no software or drivers required.

The StarTech.com DP2HDVGA is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(DP2HDVGA)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 14.99 cm |
| Device Supported | Notebook |
| Projector | |
| Ultrabook | |
| Audio/Video Device | |
| Monitor | |
| TV | |
| Features | Plug & Play |
| Active | |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI/VGA |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| HD-15 - Female | |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| 1 x 19-pin HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Weight (Approximate) | 37 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2HDVGA |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Travel A/V Adapter: 2-in-1 DisplayPort to HDMI or VGA |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2HDVGA |
| Barcode # | 65030860413 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





