- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD611 Direct Thermal Desktop Label Printer 203DPI USB Ethernet USB Host 2.2" – ZD6A022-D0PE00E
Expect the Best | Premium Printing Performance
Rely on the ZD611 to help you power through - day after day. From outstanding print quality to portability for application flexibility to emerging technology to field-installable options, the ZD611 stands apart. Available in direct thermal, thermal transfer, linerless, healthcare and RFID models, the ZD611 supports a wide variety of use cases.
Simple to Setup, Easy to Maintain | Operate with Ease, Securely
Backed by Zebra's innovative Print DNA software suite, ZD611 printers are incredibly simple to operate. Deploy them anywhere with setup tools, wizards and emulation capabilities. The intuitive user interface is easy to use with minimal training and allows you to see status at a glance with the five LED icons. Take advantage of robust remote management capabilities that alleviate IT burdens. And, built-in security hardens your infrastructure from cyberattacks.
Load Media Easily
Color-coded touch points and a new media-handling design guide you through speedy media changes to keep your printers operational and your workers on task. Replace ribbon intuitively and quickly with less mess, hassle and training time - and fewer calls into IT.
Your Future Printing Starts Here | Technology for Today, Innovation for Tomorrow
Technology is constantly advancing and so will ZD611 printers. They're engineered to power future printing at the highest level with an innovative architecture that can perform more operations simultaneously and evolve with emerging technology.
Engineered for Outstanding Print Quality
Like Zebra's industrial printers, the ZD611 thermal transfer printer includes a media dancer to ensure maximum quality on every label and tag, regardless of print speed. Further boost print quality with the optional 300 dpi print resolution.
- Print methods: Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface (direct thermal model
- Ethernet, USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- BLE is intended for use with Zebra printer setup mobile app only
- Real Time Clock (RTC)
- Media dancer for excellent print quality (thermal transfer models)
- OpenACCESS™ for easy media loading
(ZD6A022-D0PE00EZ)
| Standard Memory | 256 MB |
| Power Source | AC Supply |
| Operating System Supported |
Link-OS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Display Screen Type | LCD |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Operating Temperature | 4.4°C - 40.6°C |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | Code 39 |
| UPC | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| UPC-A | |
| Code 128 | |
| Code 49 | |
| Code 93 | |
| Code 11 | |
| Planet Code | |
| Plessey | |
| Industrial 2 of 5 | |
| EAN-13 | |
| Standard 2 of 5 | |
| EAN With 2 and 5 Digit Extension | |
| LOGMARS | |
| UPC-E | |
| Micro PDF | |
| QR Code | |
| Codablock | |
| PDF417 | |
| POSTNET | |
| Maxi Code | |
| EAN-8 | |
| ISBT-128 | |
| Data Matrix | |
| MSI | |
| AZTEC | |
| Codabar | |
| Maximum Print Width | 56 mm (2.20") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Dual Wall Frame |
| LCD Display | |
| Maximum Mono Print Speed | 203 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Optional Connectivity | Serial (RS-232) |
| Wireless LAN | |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.07 kg |
| Height | 151 mm |
| Width | 115 mm |
| Depth | 220 mm |
| Language Emulation | ZPL II |
| EZPL | |
| EPL2 | |
| ZBI | |
| EPL | |
| XML | |
| ZPL |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD6A022-D0PE00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD611 |
| Product Name | ZD611 Direct Thermal Printer |
| Brand Name | Zebra |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Android | |
| iOS | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS | |
| Cables Included | USB |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | UK |
| AUS | |
| EU | |
| JP | |
| Power Adapter Included | Yes |
| Media Thickness | 190.5 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Die-cut Label |
| Receipt | |
| Continuous Receipt | |
| Roll Fed | |
| Continuous Label | |
| Fanfold | |
| Label | |
| Wristband | |
| Tag Stock | |
| Media Sensor | Full Width Sensor |
| Multi-position Transmissive/Gap Sensor | |
| Moveable Reflective/Black Mark Sensor | |
| Maximum Label Width | 57 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| SKU | ZD6A022-D0PE00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





