- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD621 Direct Thermal Desktop Label Printer 203DPI USB Ethernet Serial USB Host 4" Cutter – ZD6A042-D2PF00EZ
INVEST IN THE BEST: PREMIUM FEATURES, MAXIMUM PERFORMANCE AND UNMATCHED SECURITY FOR YEARS OF QUALITY PRINTING
You need a premium, quality printer that's built to perform flawlessly - day in and day out. Rely on Zebra's ZD621 desktop printers, advancing the proven and popular GX Series printers. Don't compromise. Get it all: an innovative new architecture to power our ever-expanding printer capabilities and software. Unmatched security that's constantly evolving to safeguard your sensitive data and shield you from cyberattacks. Enhanced features, communication and media-handling options that you can add whenever you're ready. An optional full-color LCD touch display with intuitive menu. And, increased remote-management capabilities. Together, these give you outstanding print performance, years of optimal use, industry-leading reliability and unparalleled intelligence and security. Everything you need in a printer to keep your workflows fluid and business moving forward.
ELEVATING A PROVEN WINNER
Extending the G-Series Legacy
Zebra's GX Series printers are known for quality and premium performance. As you select your next printer, you can be confident that the next-generation ZD621 includes everything you loved in those legacy printers, and builds on this heritage to deliver best-in-class features for this new era of intelligence and forward adaptability.
EXPECT THE BEST
Premier Printing Performance
Rely on the ZD621 to help you power through - day after day. From outstanding print quality to portability for application flexibility to emerging technology to field-installable options, the ZD621 stands apart.
Simple to Deploy, Use, Manage and Secure
- Print methods: Direct Thermal
(ZD6A042-D2PF00EZ)
| Cutter | Yes |
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Display Screen Type | LCD |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Operating Temperature | 4.4°C - 40.6°C |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | Industrial 2 of 5 |
| Planet Code | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| UPC 2 or 5 Digit Extension | |
| Data Matrix | |
| MSI | |
| POSTNET | |
| EAN-8 | |
| LOGMARS | |
| ISBT-128 | |
| PDF417 | |
| Code 11 | |
| Codablock | |
| UPC-A | |
| Standard 2 of 5 | |
| Code 39 | |
| Micro PDF | |
| EAN With 2 or 5 Digit Extension | |
| Maxi Code | |
| Code 93 | |
| Code 128 | |
| UPC-E | |
| QR Code | |
| Codabar | |
| Plessey | |
| EAN-13 | |
| Code 49 | |
| AZTEC | |
| Maximum Print Width | 104 mm (4.09") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Dual Wall Frame |
| Status Indicator | |
| Maximum Mono Print Speed | 203 mm/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Weight (Approximate) | 2.49 kg |
| Height | 190.5 mm |
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 266.7 mm |
| Language Emulation | ZBI |
| EPL2 | |
| ZPL | |
| EZPL | |
| XML | |
| ZPL II | |
| EPL |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD6A042-D2PF00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD621 |
| Product Name | ZD621 Direct Thermal Printer |
| Brand Name | Zebra |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | iOS |
| Android | |
| PC | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cables Included | AC |
| USB | |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | JP |
| AUS | |
| EU | |
| UK | |
| Power Adapter Included | Yes |
| Media Thickness | 4826 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Reflective |
| Black Mark | |
| Continuous Receipt | |
| Roll Fed | |
| Gap | |
| Fanfold | |
| Label | |
| Continuous Roll | |
| Tag | |
| Tag Stock | |
| Wristband | |
| Die-cut Label | |
| Receipt | |
| Media Sensor | Full Width Sensor |
| Moveable Reflective/Black Mark Sensor | |
| Multi-position Transmissive/Gap Sensor | |
| Maximum Label Width | 118 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| SKU | ZD6A042-D2PF00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





