- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DIRECT THERMAL PRINTER ZD421 300 DPI USB USB HOST ETHERNET BTLE5 APAC CORD BUNDLE EU UK AUS JP SWISS FONT EZPL Elevate your expectations: the advanced desktop printerthat delivers the features, flexibility, reliability and security you need You need a reliable printer that delivers quality performance, now and for years to come. It needs to offer key features, and be easy to setup, operate, manage and maintain - onsite or remotely. It needs to be secure, whether it is integrated onto your network or not, to prevent downtime and costly cyberattacks. You need it. Zebra delivers it, for more than 50 years. We design our printers to match your workflows, ensuring they are hassle-free and ready to work. Day in and day out. We're always innovating to deliver the best to help you advance your business and be ready for what's next. Building on the legacy of Zebra's popular GK Series, ZD421 printers add even more capabilities and security measures to set you up for years of use. It's Time to Advance Migrate from G to Z The ZD421 builds on the legacy of Zebra's GK Series printers, offering you the functions and capabilities of its predecessor -and much more. The next-generation ZD421 leverages this heritage to deliver advanced features for a new era of intelligence and forward flexibility. Simple to Use Intuitive and Powerful Operation The ZD421 offers new, advanced features that make it stand apart. It includes a new, more intuitive user interface, powerful architecture and field-upgradeable wireless kit. It also has new media guide and media handling designs that make daily operation even easier Flexible to Support Nearly Every Use Case Multiple Models to Match Your Needs Available in direct thermal, thermal transfer, healthcare and ribbon cartridge models, the ZD421 meets a wide variety of application requirements. Ready for Now and What's Next Get Years of Printing Performance The ZD421 is designed to handle advancing technology. Featuring an innovative architecture, it's engineered to power future printing. In comparison, it's 30% more powerful than the ZD420 Series and 700% more than the GK Series. This lets you run more tasks, perform more operations simultaneously, maintain security and be ready for what's next.
(ZD4A043-D0PE00EZ)
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Operating Temperature | 4.4°C - 40.6°C |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | Codablock |
| Code 93 | |
| Data Matrix | |
| Code 11 | |
| AZTEC | |
| QR Code | |
| Maxi Code | |
| MSI | |
| UPC-E | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| ISBT-128 | |
| Industrial 2 of 5 | |
| POSTNET | |
| LOGMARS | |
| Codabar | |
| EAN-8 | |
| Micro PDF | |
| UPC-A | |
| PDF417 | |
| EAN-13 | |
| Standard 2 of 5 | |
| Code 49 | |
| Code 128 | |
| UPC 2 or 5 Digit Extension | |
| Plessey | |
| Planet Code | |
| Code 39 | |
| Maximum Print Width | 108 mm (4.25") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Status Indicator |
| Dual Wall Frame | |
| Maximum Mono Print Speed | 102 mm/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Serial (RS-232) | |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Weight (Approximate) | 1.35 kg |
| Form Factor | Portable |
| Height | 150.6 mm |
| Width | 177.3 mm |
| Depth | 220.7 mm |
| Language Emulation | XML |
| ZBI | |
| EPL | |
| EPL2 | |
| ZPL II | |
| ZPL |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD4A043-D0PE00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD421 |
| Product Name | ZD421 Direct Thermal Printer |
| Brand Name | Zebra |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| iOS | |
| Android | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cables Included | AC |
| USB | |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | JP |
| EU | |
| AUS | |
| UK |
| Media Thickness | 4826 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Roll Fed |
| Gap | |
| Die-cut Label | |
| Continuous Receipt | |
| Tag Stock | |
| Black Mark | |
| Receipt | |
| Fanfold | |
| Wristband | |
| Reflective | |
| Label | |
| Continuous Label | |
| Media Sensor | Full Width Sensor |
| Moveable Reflective/Black Mark Sensor | |
| Multi-position Transmissive/Gap Sensor | |
| Maximum Label Width | 108 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| SKU | ZD4A043-D0PE00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





