- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD621R Thermal Transfer Desktop Label Printer 300dpi USB Ethernet Serial USB Host 4" Touch LCD– ZD6A143-30PFR2EZ
PREMIUM FEATURES, MAXIMUM PERFORMANCE, RFID CAPABILITIES AND UNMATCHED SECURITY FOR YEARS OF USE
You need a premium, quality RFID printer that's built to perform flawlessly-day in and day out. Rely on Zebra's ZD621R desktop printer, including RFID printing/encoding, advancing the proven and popular ZD500R. Get it all: an innovative new architecture to power our ever-expanding printer capabilities and software. RFID printing and encoding capabilities in a compact desktop printer. Unmatched security that's constantly evolving to safeguard your sensitive data and shield you from cyberattacks. A new standard 4.3-inch, full-color LCD touch display with intuitive menu. Enhanced features, communication and field-installable media-handling options. And, increased remote-management capabilities. Together, these give you outstanding print performance and industry-leading reliability for years of optimal use, and unparalleled intelligence and security to keep you moving forward.
ELEVATING A PROVEN WINNER
Extending the ZD500R Legacy
Zebra's ZD500R printer/encoder is known for quality, premium performance. You can be confident the next-generation ZD621R includes everything you loved in the legacy printer, and builds on this heritage to deliver best-in-class features and RFID technology for this new era of intelligence.
ZEBRA RFID: MORE TRANSFORMATION, NO COMPLICATION
Print and Encode with Ease
The ZD621R utilizes Zebra's own RE40 RFID module to support a broad range of applications across several industries. Adaptive encoding technology allows for excellent media flexibility and simple RFID calibration, eliminating complex placement guidelines. Optimized to efficiently print and encode labels, the ZD621R gives you greater tracking abilities, deeper visibility and enterprise insights in an ever-competitive business environment.
RFID Backed by the Broadest, Field-Proven Portfolio
Zebra leverages decades of expertise, design thinking and software development to help you deliver maximum RFID gains, while minimizing the pains that can come with multi-vendor solutions. Zebra gives you the industry's broadest, field-proven RFID portfolio for unmatched accuracy and interoperability. Look to Zebra's consistent, fully scaled platform that anticipates real-world challenges and elevates the performance of every system, device, tag and worker.
EXPECT THE BEST
Premier Printing Performance
From outstanding print quality to RFID printing/encoding, portability for application flexibility to emerging technology, and field-installable options, the ZD621R is a thermal transfer RFID printer that supports a wide variety of use cases and requirements.
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- Ethernet, Serial, USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android & iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- Real Time Clock (RTC)
- Media dancer for excellent print quality
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
(ZD6A143-30PFR2EZ)
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Display Screen Type | LCD |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| RFID | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | Codablock |
| PDF417 | |
| Codabar | |
| LOGMARS | |
| EAN With 2 or 5 Digit Extension | |
| Data Matrix | |
| Code 93 | |
| EAN-8 | |
| EAN-13 | |
| Code 128 | |
| Industrial 2 of 5 | |
| Code 11 | |
| Code 39 | |
| UPC 2 or 5 Digit Extension | |
| Standard 2 of 5 | |
| Plessey | |
| ISBT-128 | |
| POSTNET | |
| Micro PDF | |
| Code 49 | |
| MSI | |
| AZTEC | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| Planet Code | |
| QR Code | |
| UPC-A | |
| UPC-E | |
| Maximum Print Width | 108 mm (4.25") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Features | Status Indicator |
| UHF Reader | |
| LCD Display | |
| Dual Wall Frame | |
| RFID Encoder | |
| RFID Reader | |
| Maximum Mono Print Speed | 152 mm/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Operating Temperature | 4.4°C - 40.6°C |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Weight (Approximate) | 2.49 kg |
| Height | 190.5 mm |
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 266.7 mm |
| Language Emulation | EPL |
| XML | |
| ZBI | |
| ZPL | |
| EPL2 | |
| ZPL II |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD6A143-30PFR2EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD621R |
| Product Name | ZD621R Thermal Transfer Printer |
| Product Series | ZD621 |
| Brand Name | Zebra |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | iOS |
| Android | |
| PC | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | AUS |
| EU | |
| JP | |
| UK |
| Media Thickness | 190 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Roll Fed |
| Continuous Receipt | |
| Receipt | |
| Continuous Label | |
| Fanfold | |
| Die-cut Label | |
| Tag Stock | |
| Wristband | |
| Tag | |
| Label | |
| Black Mark | |
| Media Sensor | Moveable Reflective/Black Mark Sensor |
| Multi-position Transmissive/Gap Sensor | |
| Full Width Sensor | |
| Maximum Label Width | 118 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| SKU | ZD6A143-30PFR2EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 4.7000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





