- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Acer Nitro RG1 RG321Q Gaming Monitor - Panel Size: 31.5" - Panel Type: IPS - Resolution: WQHD/QHD/2K 2560x1440 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 170Hz (OC Mode) - Response Time: 1ms - Brightness: 250 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Displayable Colours: 16.7M - Speakers: No - I/O: 2x HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, Audio Out - Ergonomics: Tilt - VESA Support: 100x100mm - Sync Technology: AMD FreeSync Premium - HDR: HDR10 - UM.JR1SA.P01-RY0
(UM.JR1SA.P01-RY0)
Specifications
| 3D Support | |
| Accessories | HDMI x 1, DisplayPort x 1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Box Weight | |
| Brightness | 250 |
| Built-in Speaker | NA |
| Colour | 16.7M |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Dimensions with stand | |
| Input Connector | HDMI (2.0) x 2,DisplayPort (1.2) x 1,Audio Out |
| Panel Size | 31.5" |
| Panel Type | IPS- In Plane Switching |
| Power Supply | |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Response Time | 1ms (VRB) |
| Stands | |
| Viewing Angle | 178°(H),178°(V) |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Warranty | 3YRS WTY |
| Weight | 5.85 |
| SKU | UM.JR1SA.P01-RY0 |
| Brand | ACER |
| Shipping Weight | 8.9600kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





