- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(APCRBC109)
Miscellaneous
| Compatibility |
APC UPS: |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.57 kg |
| Height | 104.1 mm |
| Width | 151.1 mm |
| Depth | 131.6 mm |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | APCRBC109 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 9VAh UPS Replacement Battery Cartridge #109 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 9 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| SKU | APCRBC109 |
| Barcode # | 731304243564 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






