- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- ASUS BE249QLBH 23.8" Business Monitor
- Native Resolution: Full HD 1920x1080
- Aspect Ratio: 16:9
- Refresh Rate (Max): 60Hz
- Panel Type: IPS
- Backlight Type: LED
- Brightness: 250 cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1 (Typ)
- Response Time: 5ms (GtG)
- Speakers: 2W x 2
- I/O Ports: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, D-Sub, Dual Link DVI, 2x USB-A 3.0, 3.5mm Jack
- Ergonomics: Tilt, Swivel, Pivot & Height
- Comes with: Mini PC Mounting Kit
- VESA Support: 100x100mm
(BE249QLBH)
Audio
| Speakers | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Devices | Speaker |
Power Description
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Video
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | BE249QLBH |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com/au |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Model | BE249QLBH |
| Product Name | BE249QLBH Widescreen LCD Monitor |
| Brand Name | Asus |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.28 mm |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 83 kHz |
| Vertical Frequency | 49 Hz to 76 Hz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.50 kg |
| Colour | Black |
| Height | 340 mm |
| Width | 562 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.80 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 362 mm |
| Width with Stand | 562 mm |
| Depth with Stand | 211 mm |
| SKU | BE249QLBH |
| Barcode # | 4712900843507 |
| Brand | ASUS |
| Shipping Weight | 7.9000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





