- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN VE44PB is a 4-port power injector for remote power supply for up to four compatible ATEN PoH-powered or PoE-powered devices via Cat 5e/6/6a cables. Deploying the VE44PB in your Pro AV facilities eliminates the need for local power supplies of the connected devices. It supplies up to 15.4W of power per PSE port. Featuring HDBaseT connectivity, the VE44PB can extend HDMI connection over a long distance via Cat 6/6a cables; meanwhile, still ensures unaffected video and image quality. Besides, the status LEDs on its front panel indicates an at-a-glance overview of the connected devices, allowing you to perform real-time monitoring and trouble shooting in the case of emergency. With its compact and rack mountable design, the VE44PB can be flexibly installed anywhere between the transmitter and receiver that require remote PoH / PoE powering.
Package Contents
- 1x 4-Output POH/POE Power Injector
- 1x Mounting Kit
- 1x Power Cord Cable
- 1x User Instructions
(VE44PB-AT-U)
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2Gbps per port (Support HDBaseT POH PD ready models) |
| Connectors | |
| Input | 4 x RJ-45 Female |
| Output | 4 x RJ-45 Female (with POH/POE PSE) |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket |
| Switches | |
| Power | 1 x On/Off Switch |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50-60 Hz |
| Power Consumption | AC110V:1.2W:294BTU AC220V:1.1W:293BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 1.23 kg ( 2.71 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 21.50 x 16.12 x 4.18 cm (8.46 x 6.35 x 1.65 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VE44PB-AT-U |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.2300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





