- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN’s VM0404HB is a True 4K HDMI Matrix Switch series that offers an easy and affordable way to route any of 4 HDMI video sources to any of 4 HDMI displays. Featured with the superior video resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4), the VM0404HB delivers robust signal routing and ultra-fast digital video switching, making it perfect for applications where routing of True 4K digital signals is required, such as event venues, digital classrooms, auditoriums, department stores, and more.
The intuitive GUI design of the VM0404HB allows users to flexibly configure any input to output connections, eliminating the need
Package Contents
- 1x VM0404HB 4 x 4 True 4K HDMI Matrix Switch
- 1x Power Cord
- 1x IR Remote Control
- 1x IR Receiver
- 1x Rack Mounting Kit
- 1x User Instructions
(VM0404HB-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5.0 m / 4K@60Hz (4:4:4) |
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Max. Distance | 5m / 4K@60Hz (4:4:4) 15m / 1920 x 1200 |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) |
| Max. Data Rate | 18 Gbps( 6 Gbps Per Lane) |
| Compliance | HDMI (3D, 4K, Deep Color) HDCP 2.2 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) Baud rate and protocol: Baud Rate: 19200, Data Bits: 8, Stop Bits:1, Parity: No, Flow Control: No |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Port 1 / Remix / Customized (EDID Wizard Support) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Physical Properties | |
| Weight | 2.47 kg ( 5.44 lb ) |
| Housing | Metal |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 15.28 x 4.40 cm (17.21 x 6.02 x 1.73 in.) |
| Connectors | |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket |
| Carton Lot | 1 pc |
| Power Consumption | AC110: 17.8W:83BTU AC220:17.6W:83BTU |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50-60 Hz; 1.0A |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM0404HB-AT-U |
| Barcode # | 4719264646829 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.4700kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





