- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Alogic 3-Port/5-Port HDMI video switch lets you share a single HDMI display with up to three or five HDMI enabled sources. The switch is compliant with HDMI 2.0 Specifications and support resolutions up to 4K - 60Hz
HDMI 2.0 & HDCP 2.2 : Ultra HD 4K Support
The switch is compliant with HDMI 2.0 and HDCP 2.2 specifications. It supports true Ultra HD 4K-60Hz for a stunning viewing experience.
IR Remote & Auto Switching
The switch comes included with a IR remote for easy switching between various video sources. It also supports auto switching to the latest device being connected. The in built switch button also enables manual switching when required.
User Interface:
Outputs: 1 X HDMI
Inputs: 3 X HDMI ( 3 Port)
5 x HDMI ( 5 Port)
Resolution: Maximum up to 3840x2160@60Hz
Audio: 7.1 Surround Sound
Indicators: LED – Sources & Power
Power: 5V/1A)
Physical Characteristics:
Colour : Dark Grey Metal Housing
Dimensions :80(L) X 51(W) X 20(H) mm (3 Port)
123 (L) x51 (W) x20 (H) mm (5 Port)
Net Weight: 109.3 gm (3 Port)
154g (5 Port)
Warranty: 1 Year
Premium Retail Box Packaging
• Premium Metal construction
• Compliant with HDMI 2.0 and HDMI 2.2 for highest level performance
• Supports up to 4K-60Hz output
• Includes Wireless IR remote for easy switching between the sources
(HD4KSW05)
| SKU | HD4KSW05 |
| Barcode # | 9350784013767 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.052m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.123m |
| Shipping Cubic | 0.000128000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





