- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN VM0404HA 4x4 4K HDMI Matrix Switch supports 4K resolutions of UHD (3840 x 2160) and DCI (4096 x 2160) with refresh rates of 30 Hz (4:4:4) and 60 Hz (4:2:0). Ready for the future of highdefinition video switching, the VM0404HA is ideal for applications where the routing of 4K digital signals is required, such as in classrooms, auditoriums, department stores and more.
The VM0404HA matrix switch offers an easy and affordable way to route any of 4 HDMI video sources to any of 4 HDMI displays and can be operated through front-panel pushbuttons, IR remote and RS-232 control, ensuring optimum viewing and control of high-definition video.
Package Contents
- 1x VM0404HA 4x4 4K HDMI Matrix Switch
- 1x Power Adapter
- 1x IR Remote Control
- 1x IR Receiver
- 1x Mounting Kit
- 1x User Instructions
(VM0404HA-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 15 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, 4K, Deep Color) HDCP 1.4 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | Up to 15 m |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Port1 / Remix |
| Control | |
| USB | 1 x Micro USB F/W upgrade |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) Baud rate and protocol: Baud Rate: 19200, Data Bits: 8, Stop Bits:1, Parity: No, Flow Control: No |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Carton Lot | 3 pcs |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 2.02 kg ( 4.45 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 16.29 x 4.40 cm (17.21 x 6.41 x 1.73 in.) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Black) |
| Power Consumption | DC5V:9.62W:45BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM0404HA-AT-U |
| Barcode # | 4719264643873 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





