- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN VP3520 is a multi-in-one presentation matrix switch that integrates a video matrix switch, 4K scaler, HDBaseT extender, and audio DSP functions into one compact device that easily mounts under a table or in a rack. The VP3520 seamless presentation matrix switch with control features the True 4K video resolutions of 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) and HDR technology, guaranteeing crystal-clear images across two displays. The VP3520 supporting 4K @ 60 Hz, HDMI, and HDCP 2.2 features Seamless Switch™ that employs an FPGA matrix architecture that ensures continuous video streams, real-time control, and stable signal transmissions. With a built-in high-performance 4K scaler, the VP3520 easily converts various input resolutions into various output display resolutions, giving viewers the best video and picture quality across the two displays.
With flexible audio de-embedding, the VP3520 is designed with the audio routing flexibility to meet different application requirements. In a simple setup, HDMI audio can be connected and switched directly to display audio. For a more complex setup, the HDMI audio can be de-embedded to Audio Line Out in order to connect to your preferred in-room audio equipment. Equipped with 5 digital inputs to one HDBaseT and one HDMI True 4K separate outputs, the VP3520 enables users to control 2 displays at the same time and is designed to boost the efficiency and impact of professional presentations. The VP3520 provides users with the flexibility of using both active and passive speakers with its stereo line out port, coaxial port, and 2 x 10 W power amplifiers.
As for the control functions, the VP3520 offers users multiple control options through the front-panel pushbuttons, IR remote control, RS-232 commands, web-based GUI, and ATEN Video Presentation Control App. Moreover, the VP3520 enables the control over AV devices such as TV displays, projectors, and monitors. It is ideal for all meeting spaces and education environments, including huddle rooms, classrooms, training rooms, or any other presentation setting such as exhibition galleries or hotels.
Package Contents
- 1x VP3520 5 x 2 True 4K Seamless Presentation Matrix Switch with Control
- 1x IR receiver
- 1x IR remote control
- 1x power cord
- 3x 2-pole terminal blocks
- 3x 3-pole terminal blocks
- 1x 4-pole terminal block
- 1x rack mount kit
- 1x foot pad set (4 pcs)
- 1x user instructions
(VP3520-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 3 x HDMI Type A female (Black) 2 x HDBaseT (RJ-45) Female (Silver) with PoH |
| Max. Distance | HDMI: 4K@60Hz (4:4:4) at 5m; 4K@30Hz at 10m; 1080p@60Hz at 15m HDBaseT: 4K@30Hz at 35m (Cat 5e/6) / 40m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@60Hz at 60m (Cat 5e/6) / 70m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) 1 x HDBaseT (RJ-45) Female (Silver) with PoH |
| Max. Distance | HDMI: 4K@60Hz (4:4:4) at 5m; 4K@30Hz at 10m; 1080p@60Hz at 15m HDBaseT: 4K@30Hz at 35m (Cat 5e/6) / 40m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@60Hz at 60m (Cat 5e/6) / 70m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6) |
| Video | |
| Max. Resolution | HDMI: Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) HDBaseT: Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0) ; Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Compliance | HDMI; 4K HDR HDCP 2.2 Compatible; Consumer Electronics Control (CEC) |
| Audio | |
| Output | Line Out (Unbalanced): 1 x Captive Screw Connector, 3-pole Digital Audio: 1 x Coaxial Amplifier out: 1 x Captive Screw Connector, 4-pole |
| Input | Stereo Audio (HDMI/HDBT): 1 x mini stereo Jack female (Green) Microphone: 1 x Captive Screw Connector, 3-pole (with selectable phantom power) |
| Control | |
| RS-232 | 1x DB-9 Female (Black); VP device control & configuration 1 x Captive Screw Connector, 3-pole ; AV device control |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black); VP device control 1 x Captive Screw Connector, 2-pole; AV device control |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female (Silver); Support PJLink protocol |
| Interfaces | |
| Relay | 2 x Captive Screw Connector, 2-pole |
| Switches | |
| Power | 1 x Pushbutton (LED: Green / Orange) 1 x Slide Switch (+48V Phantom Power) |
| Video Input Port Selection | 5 x Pushbutton (LED: Green) |
| Video Output Port Selection | 2 x Pushbutton (LED: Orange) |
| Selection | Mic: 1 x Knob Volume: 1 x Knob Mode / Unlock: 1 x Pushbutton Function keys: 4x Pushbutton |
| EDID Settings | EDID Mode: ATEN Default / Display A / Remix |
| Connectors | |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket |
| Power Consumption | AC110V:46.7W:314BTU AC220V:45.8W:310BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 3.80 kg ( 8.37 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.24 x 27.23 x 4.40 cm (17.02 x 10.72 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 3 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| Input Resolutions | 640 x 480 @ 60 / 67 / 72 / 75 Hz | 1600 x 1200 @ 60 Hz | 720p /1080i / 1080p / 50 Hz |
| 720 x 400 @ 70 Hz | 1680 x 1050 @ 60 Hz | 1080p 24 /25 / 30 Hz | |
| 800 x 600 @ 56 / 60 / 72 / 75 Hz | 1920 x 1080 @ 60 Hz | 1080p 120 / 240 Hz | |
| 1024 x 768 @ 60 / 70 / 75 Hz | 1920 x 1200 @ 60 Hz / 60 Hz (Reduced Blanking) | 3840 x 2160p 24 / 25 / 30 / 50 / 60 Hz | |
| 1280 x 800 @ 60 Hz | 1080p / 720p / 1080i 60 Hz | 4096 x 2160p 24 / 25 / 30 / 50 / 60 Hz | |
| 1280 x 1024 @ 60 / 75 Hz | 480p 60 Hz (4:3) / (16:9) | 3840 x 2160p 50 / 60 Hz 4:2:0 | |
| 1400 x 1050 @ 60 Hz | 640 x 480 60 Hz (4:3) | 4096 x 2160p 50 /60 Hz 4:2:0 | |
| 1440 x 900 @ 60 Hz | 576p 50 Hz (4:3) / (16:9) |
| SKU | VP3520-AT-U |
| Barcode # | 4710469341250 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.8000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





