- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VB100 VGA Booster amplifies the VGA signal from a source device and transmits it to a display up to 70 meters away. The VGA booster extends the display distance without any signal loss; to bring you a crystal clear video display at a longer distance. The VB100 is built with a compact housing design for easy installation and manual gain control to improve image quality at different distances. The VB100 can be powered from the VGA source and has a built-in LED indicator for power. The VB100 supports hotplugging and requires no software forinstallation, making it an easy, compact, and affordable solution to extend your VGA display.
Package Contents
- 1x VB100 VGA Booster
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VB100-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video | |
| Max. Bandwidth | 300 MHz |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 1920 x 1200@30m; 1280 x 1024@70m |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5V:0.63W:3BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.06 kg ( 0.13 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 3.53 x 6.88 x 2.06 cm (1.39 x 2.71 x 0.81 in.) |
| Carton Lot | 10 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VB100-AT-U |
| Barcode # | 4710423779266 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





