- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VE812T HDMI HDBaseT Transmitter enables an HDMI display to be located up to 100 meters away from the source device. It can be conveniently extended using only one Cat 5e cable, which is cost-effective.
The VE812T supports HDMI (3D, Deep Color), Ultra HD (4k x 2k), and is HDCP compatible. Furthermore, the remote EDID pass-through ensures optimum video quality for any HDMI display.
The VE812T is perfect for the meeting room, home theater or any installation that needs long distance transmission and superior video quality.
Package Contents
- 1x VE812T HDMI HDBaseT Transmitter
- 1x Power Adapter
- 1x Mounting Kit
- 1x User Instructions
(VE812T-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | Up to 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP2.2 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4K@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a); 1080p@100m *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Black) |
| Power Consumption | DC5.3V:2.22W:10BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.40 kg ( 0.88 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 14.17 x 10.30 x 3.00 cm (5.58 x 4.06 x 1.18 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VE812T-AT-U |
| Barcode # | 4719264640278 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





