- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VC882 is a True 4K HDMI Repeater with Audio Embedder and De-Embedder capable of embedding or de-embedding the HDMI audio signal, while supporting the HDMI signal transmission distance up to 5 meters with True 4K resolution. Apart from embedding a separate audio to an outgoing HDMI signal, the VC882 also allows audio extraction from the HDMI signal, and outputs the extracted signal through an alternative audio system.
In terms of the audio aspect, the VC882 works with versatile pass-through of HDMI audio formats – LPCM2.0, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 and DTS Digital 5.1. The VC882 also supports ARC function which eliminates the need of bulky cable setups when connecting an AV receiver, or a home theater system to a TV. When it comes to the video aspect, the VC882 supports True 4K (4096 x 2160 @ 60Hz 4:4:4) in HDR10, HDR10+, Dolby Vision and Hybrid Log-Gamma (HLG) formats to provide staggeringly crisp images. It is HDCP 2.2-compliant for content protection. The compact enclosure design, True 4K signal transmission, and embedding / de-embedding capability have made the VC882 ideal for training and conference rooms, video production, and home theater installations.
Package Contents
- 1x VC882 True 4K HDMI Repeater with Audio Embedder and De-Embedder
- 1x 3-pin terminal block
- 1x power adapter
- 1x user instructions
(VC882-AT-U)
| LEDs | |
| Power | LED (blue) x1 |
| Reset Button | Push button x1 (to activate mode configuration) |
| Switches | |
| Mode Selection | MODE 1 (2-PIN) PIN#1 (Enable / Disable Audio Embedder Function) PIN#2 (Audio embed from Coaxial / Stereo) MODE 2 (4-PIN) PIN#1 (Enable / Disable Audio Extractor Function) PIN#2 (Enable / Disable ARC function) PIN#3&4 (EDID mode selection: Bypass, 5.1 CH, 2 CH, Learn) |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5 meters |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5 meters |
| Video | |
| Max. Data Rate | 18 Gps |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz |
| Compliance | HDMI 2.0 (3D, Deep Color) HDCP 2.2 |
| Max. Resolution | 4096 X 2160@60Hz(4:4:4) 8 bit |
| Audio | |
| Output | Coaxial x1 Format: LPCM2.0, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1, DTS Digital 5.1 3-pin terminal block x 1 Format: Analog, stereo, unbalanced, LPCM2.0 |
| Input | Coaxial x1 Format: LPCM2.0, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1, DTS Digital 5.1 3-pin terminal block x 1 Format: Analog, stereo, unbalanced, LPCM2.0 |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack, 5V 1A, Lockable |
| Firmware Upgrade | 1 x Micro USB |
| Power Consumption | DC5V:2.905W:9.92BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.24 kg ( 0.53 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 12.22 x 8.22 x 2.50 cm (4.81 x 3.24 x 0.98 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC882-AT-U |
| Barcode # | 4710469341076 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





