- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS1504 Cat 5 Audio/Video Splitter is a splitter designed to connect one source to 4 displays over a long distance. Incorporating suggested compatible receivers *, the VS1504 A/V Over Cat 5 Splitter can be a complete solution ideal for any professional A/V installation that requires multimedia content to be delivered to multiple destinations located up to 500 m away from the source.
* Suggested Compatible Receiver Units:
VB552 VGA Over Cat 5 Repeater + Audio
VE200R Audio/Video Receiver
Cascadable to three levels, the VS1504 can support thousands of displays when combined in an installation with ATEN repeaters or extenders. Incorporating RS-232 connectivity so serial devices such as touchscreens can be included in the installation.
The solution is perfect for a wide range of applications:
• In-store or tradeshow digital signage
• Broadcasting information to public locations
• Sporting events
• Theater and lecture overview rooms
• Classroom and company training facilities
Package Contents
- 1x VS1504 Cat 5 Audio/Video Splitter
- 1x VGA/Audio Cable (1.8 m)
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
*Contents may also include a VB552 repeater (depending on the package purchased).
(VS1504T-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Male (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) - Local Output 4 x RJ-45 Female |
| Impedance | 75 ? |
| Video | |
| Max. Bandwidth | 300 MHz |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 1920 x 1200@60Hz@30m; 1280 x 1024@60Hz@150m |
| Audio | |
| Input | 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Output | 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) 1 x DB-9 Male (Black) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Black) |
| Power Consumption | DC5.3V:5.42W:25BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.75 kg ( 1.65 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 21.00 x 8.80 x 5.55 cm (8.27 x 3.46 x 2.19 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS1504T-AT-U |
| Barcode # | 4710423776463 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.9000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





