- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN VE816R 4K HDMI HDBaseT Receiver with Scaler is designed to work with several ATEN HDBaseT Matrix Switches to extend 4K HDMI signals up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or an ATEN 2L-2910 Cat 6 cable, and at the same time, scales videos of different resolutions for optimal display.
Supporting bi-directional RS-232 channel and IR signaling pass-through, the VE816R provides users the path to remotely control the compatible devices. When working with ATEN HDBaseT Matrix, The VE816R features Frame Sync and Cable Quality Tester technologies to ensure smooth video and intuitive cable testing process.
When working with ATEN HDMI HDBaseT-Lite Matrix Switches, or Modular Matrix Switches with HDBaseT output boards, the VE816R supports video wall integration and ATEN’s Seamless Switch ™ function, providing users the ultimate A/V experiences.
Package Contents
- 1x VE816R 4K HDMI HDBaseT Receiver with Scaler
- 1x IR Transmitter
- 1x IR Receiver
- 1x Terminal Block
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VE816R-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x RJ-45 Female (Silver) |
| Impedance | 100 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.40 Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, 4K, Deep Color) HDCP2.2 Compatible HDBaseT Compatible |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4K@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@100m (Cat 5e/6/6a) *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Sliver) |
| Control | |
| IR Channel | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black); |
| RS-232 Channel | 1 x Terminal Block, 3 pole (Green) |
| Switches | |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Power Consumption | DC5V:9.09W:28BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.67 kg ( 1.48 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) with bracket | 16.80 x 14.69 x 3.00 cm (6.61 x 5.78 x 1.18 in.) |
| Dimensions (L x W x H) without bracket | 16.60 x 12.49 x 2.90 cm (6.54 x 4.92 x 1.14 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| SKU | VE816R-AT-U |
| Barcode # | 4719264645921 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.9500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





