- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The VP1421 is a multi-in-one presentation switch that integrates a video matrix, True 4K scaler, HDBaseT extender, audio DSP, and analog-to-digital converter functions into a single compact enclosure, ideal for meeting rooms and educational spaces.

True 4K, HDR Visual Clarity
Supports resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) and HDR to deliver vivid content in every presentation.
Smooth AV Switching Scaled to Perfection
Connect up to 4 sources (1 HDBaseT, 2 HDMI, 1 VGA), smoothly switch between them and display contents scaled perfectly to True 4K and 1080p simultaneously.


HDBaseT Extended Transmission over One Cable
Simplifies cabling and transmits AV, power, and bi-directional RS-232 and IR control signals up to 140m via Cat 6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cables (applying both HDBaseT input and output ports).
Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts
Built-in Advanced Audio DSP
Supports microphone input with selectable 48V Phantom Power and allows microphone input to be mixed with program audio and embedded into display output while automatically reducing program audio to enhance speech audibility.


Flexible Audio Embedding/De-Embedding
Supports stereo audio embedding into HDMI output or separation to Audio Line Out and Optical Audio Out. Extract HDMI and HDBaseT audio to different audio outputs as well to ease adaptation to you preferred audio setup.
Versatile Control, Streamlined Operations
Control via front-panel pushbuttons, IR remote, web-based GUI and any control interface via RS-232, Ethernet, and Contact Closure to streamline your operations.

Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1x VP1421 4 x 2 True 4K Presentation Matrix Switch
- 1x IR Receiver
- 1x IR Remote Control
- 4x 3-pole Terminal Blocks
- 2x 5-pole Terminal Blocks
- 1x Power Adapter
- 1x VPK104 4-Key Contact Closure Remote Pad
- 4x 4-pole Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VP1421-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 2 x HDMI Type A female (Black) 1 x VGA (HDB-15) Female (Blue) 1 x HDBaseT (RJ-45) Female (Silver) with selectable PoH |
| Max. Distance | HDMI: 4K@60Hz (4:4:4) at 5m; 4K@30Hz at 10m; 1080p@60Hz at 15m VGA: 1080p@60Hz at 15m HDBaseT: 4K@30Hz at 35m (Cat 5e/6) / 40m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@60Hz at 60m (Cat 5e/6) / 70m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) 1 x HDBaseT (RJ-45) Female (Silver) with selectable PoH |
| Max. Distance | HDMI: 4K@60Hz (4:4:4) at 5m; 4K@30Hz at 10m; 1080p@60Hz at 15m HDBaseT: 4K@30Hz at 35m (Cat 5e/6) / 40m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@60Hz at 60m (Cat 5e/6) / 70m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6) |
| Video | |
| Max. Resolution | HDMI: Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) VGA: Up to 1080p@60Hz HDBaseT: Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0) ; Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K); 4K HDR HDCP 2.2 Compatible; Consumer Electronics Control (CEC) |
| Audio | |
| Input | Stereo Audio (HDMI/HDBT): 1 x mini stereo Jack female (Green) Stereo Audio (VGA): 1 x mini stereo Jack female (Green) Microphone: 1 x 6.3mm Jack connector (with selectable phantom power) |
| Output | Line Out (Unbalanced): 1 x Captive Screw Connector, 3-pole Optical Audio: 1 x Toslink (Black) |
| Control | |
| RS-232 | 1 x Captive Screw Connector, 3-pole |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female (Silver) |
| Contact In | 1 x Captive Screw Connector, 5-pole |
| LED Out | 1 x Captive Screw Connector, 5-pole LED out power: +5 VDC, 0.2 A |
| IR Channel | HDBaseT In : 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) HDBaseT Out : 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| RS-232 Channel | HDBaseT In : 1 x Captive Screw Connector, 3-pole HDBaseT Out : 1 x Captive Screw Connector, 3-pole |
| Switches | |
| Power | 1 x Pushbutton (LED: Green / Orange) 1 x Slide Switch (+48V Phantom Power) 1 x Slide Switch (PoH) |
| Video Input Port Selection | 4 x Pushbutton (LED: Green) |
| Video Output Port Selection | 2 x Pushbutton (LED: Orange) |
| Selection | Mic: 1 x Knob Volume: 1 x Knob Mode / Unlock: 1 x Pushbutton |
| EDID Settings | EDID Mode: ATEN Default / Display A / Remix |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Black) |
| Power Consumption | DC12V:14.93W:110BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 1.16 kg ( 2.56 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 17.01 x 4.40 cm (7.87 x 6.7 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 3 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VP1421-AT-U |
| Barcode # | 672792010880 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






