- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

As ATEN ’s first video transceiver, the VE1843 features the latest HDBaseT 3.0 technology, allowing users to easily configure the unit to be a transmitter or receiver depending on the AV solution they need, while enabling uncompressed True 4K HDMI transmission up to 100m/328ft with zero latency via just one Cat 6A U/FTP cable. With its user-oriented hardware design and enhanced durability, this new model is purpose-built for spaces that require long-distance, yet high-quality, signal transmission with easy installation and non-stop operation, such as conference rooms, auditoriums, banquet halls, and museums.
* Cat 6A U/FTP is the recommended setting. The skewless nature and inter-pair shielding of FTP provides the better near-end crosstalk (NEXT, source end) and far-end crosstalk (FEXT, receiver end) parameters required to achieve the maximum performance and distance.

One Unit, Two Configurations
VE1843 integrates the functions of a transmitter and a receiver into one unit for users to easily set it to the direction (Tx / Rx) required and enjoy more flexible deployment with video matrix switches, splitters, and more.
Uncompressed True 4K HDMI with HDR @100m

One Cable to Transmit It All
Streamline complex installation and enjoy multi-signal control by using a Cat 6A U/FTP cable to extend signals including high-quality video, audio, IR, RS-232, Gigabit Ethernet, and USB 2.0 for remotely located equipment management.

Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts
HDMI Audio Embedding & De-embedding
VE1843 comes with HDMI audio embedding / de-embedding functions, enabling users to easily embed a separate audio source to video content for applications such as training and education, or de-embed an audio signal from HDMI input source and output to an amplifier or speaker for enhanced sound quality.


Tailored Fanless Fin Heat Sink Enclosure
VE1843 prevents overheating and fan malfunctions, which will shut down operation, ensuring efficient thermal dissipation and non-stop signal transmission, while improving durability.
User-Focused Design in Every Detail
The design of VE1843 elevates its ease-of-use, including the self-explanatory labeling for intuitive port recognition, the built-in brackets for easy mounting, the LED lights for quick diagnosis, and a dedicated space on the front for writing labels to help device recognition / management.

Applications
VE1843 is ideal for small / mid-sized video presentation in conference rooms, public areas, and other applications where high-quality signal transmission across up to 100m/328ft is needed.

| Option | True 4K HDMI / USB HDBaseT 3.0 Transceiver | HDMI HDBaseT Extender (4K@100m) (HDBaseT Class A) | HDMI HDBaseT Extender with POH (4K@100m) (HDBaseT Class A) | True 4K HDMI HDBaseT-Lite Extender (True 4K@35m) (HDBaseT Class B) |
|---|---|---|---|---|
| Interface | HDMI | N/A | N/A | N/A |
| Input Port | HDMI | HDMI | HDMI | HDMI |
| Output Port | HDMI | HDMI | HDMI | HDMI |
| Max. Resolution | 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) | 4096 x 2160 @ 60Hz (4:2:0) 4096 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) | 4096 x 2160 @ 60Hz (4:2:0) 4096 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) | 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | 100m | 100m | 100m | 70m |
| Unit to Unit | Single Cat 6a ATEN 2L-2910 Cat 6 | Single Cat 6 Single Cat 5e Single Cat 6a ATEN 2L-2910 Cat 6 | Single Cat 5e 6a cable 6 cable ATEN 2L-2910 Cat 6 | Single Cat 6 Single Cat 5e Single Cat 6a ATEN 2L-2910 Cat 6 |
| Audio | HDMI Stereo Audio | HDMI | HDMI | HDMI |
| Control | Ethernet USB Channel IR Channel RS-232 Channel | N/A | IR Channel RS-232 Channel | RS-232 Channel |
| EDID Support | ? | N/A | ? | N/A |
| HDBaseT | ? | ? | ? | ? |
| USB Touch Panel | ? | N/A | N/A | N/A |
| USB Peripheral | ? | N/A | N/A | N/A |
| RS-232 Support | N/A | N/A | ? | ? |
| Anti-jamming | N/A | N/A | ? | N/A |
| HDMI audio extracted | ? | N/A | N/A | N/A |
| POH | N/A | N/A | ? | N/A |
| Long Reach Mode | N/A | ? | ? | N/A |
| CEC (Consumer Electronics Control) | N/A | ? | ? | N/A |
| Audio Embedder | ? | N/A | N/A | N/A |
| Max. Bandwidth | 18 Gbps | 10.2 Gbps | 10.2 Gbps | 10.2 Gbps |
| Transmission Interface | Cat6a/7 | N/A | N/A | N/A |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz | 340 MHz | 340 MHz | 340 MHz |
| HDCP | HDCP 2.3 | HDCP 2.2 | HDCP 2.2 | HDCP 2.2 |
| HDBaseT | 3.0 | N/A | N/A | N/A |
Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1x VE1843 True 4K HDMI / USB HDBaseT 3.0 Transceiver
- 1x RS-232 terminal block
- 1x foot pad set (4 pcs)
- 1x USB Type-B to USB Type-A cable
- 1x power adapter
- 1x IR emitter
- 1x IR receiver
- 1x user instructions
(VE1843-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 5 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 18Gbps (6Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K/60Hz); 4K HDR HDCP2.3 Compatible Consumer Electronics Control (CEC)* *The CEC signals are only bypassed from the transmitter unit to the receiver unit and do not support local output. |
| Max. Resolution | 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4K x 2K @ 60Hz (4:4:4) @100m (HDBaseT3 Certified Cat 6a U/FTP cable / ATEN 2L-2920** Cat 6a cable) **2L-2920 Cat 6a cable will be coming soon. Please contact regional sales for any request. |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Stereo Audio ( mini stereo Jack female , Green) |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Stereo Audio ( mini stereo Jack female , Green) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) with locking |
| Control | |
| RS-232 Channel | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole Baud Rate: 19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| IR Channel | 1 x Mini Stereo Jack Female, (Bi-directional, Black) 30K ~56KHz full range transmission |
| Ethernet Channel | 1 x GbE (RJ45 Female) |
| USB Channel | 1 x USB2.0 Type B Female (White, Host) 1 x USB2.0 Type A Female (White, Device) Transmission data bandwidth: Up to 300Mbps |
| Power Consumption | DC12V:6.45W:40BTU |
| Switches | |
| Selection | 1 x Slide Switch - TX (Be a Transmitter) / RX (Be a Receiver) selection |
| Mode Selection | 1 x Slide Switch - HDMI Audio embed or De-embed ON/OFF selection |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Long Reach Mode Switch | 1 x Slide Switch - ON/OFF (Reserved ) |
| LEDs | |
| Power | 1 x TX (Transmitter, Green) 1 x RX (Receiver ,Green) NOTE: The TX or RX LED lights to indicate which role the VE1843 is set to. |
| Link | 1 x TX (Transmitter, Orange) 1 x RX (Receiver, Orange) |
| Video Output | 1 x RX HDMI OUT (Receiver, Orange) |
| Video Input | 1 x Tx HDMI IN (Transmitter, Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.64 kg ( 1.41 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 17.15 x 15.09 x 3.00 cm (6.75 x 5.94 x 1.18 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| Input Resolutions | 4096 x 2160p 24/25/30/50/60Hz | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| 3840 x 2160p 24/25/30/50/60Hz | 1920 x 1200 @ 60Hz (Reduced Blanking) | |
| 3840 x 2160p 50/60Hz 4:2:0 | 1600 x 1200 @ 60Hz | |
| 4096 x 2160p 50/60Hz 4:2:0 | 1920 x 1080 @ 60/120/240Hz | |
| 1080p 24/25/30/50/60Hz | 1680 x 1050 @ 60Hz | |
| 1080i 50/60Hz | 1400 x 1050 @ 60Hz | |
| 720p 50/60Hz | 1400 x 900 @ 60Hz | |
| 576p 50Hz (4:3)/(16:9) | 1280 x 1024@ 60/75Hz | |
| 480p 60Hz (4:3)/ (16:9) | 1280 x 800 @ 60Hz | |
| 1024 x 768 @ 60/70/75Hz | ||
| 800 x 600 @ 56/60/72/75Hz | ||
| 720 x 400 @ 70Hz | ||
| 640 x 480 @ 60/67/72/75Hz |
| SKU | VE1843-AT-U |
| Barcode # | 4710469341267 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.3500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






