Don't pay: $139.00
$114.00
SAVE $25.00 (18%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(UCE260-AT-U)
| Connectors | ||
| USB Port | 1 x USB Type A Male | 1 x USB Type A Female |
| Link | 1 x RJ45 Female | 1 x RJ45 Female |
| Power | N/A | 1 x DC Power Jack |
| USB Specification | 2.0 For High / Full / Low Speed | 2.0 For High / Full / Low Speed |
| USB Devices Supported | N/A | 1 Device |
| Power Consumption | Bus-Powered | Self-Powered, 5V, 13W |
| Environmental | ||
| Operating Temperature | 0–40°C | 0–40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C | -20–60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing | 0–80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | ||
| Housing | Plastic | Plastic |
| Weight | 0.04 kg ( 0.09 lb ) | 0.02 kg ( 0.05 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 6.30 x 3.10 x 2.19 cm (2.48 x 1.22 x 0.86 in.) |
6.30 x 3.10 x 2.19 cm (2.48 x 1.22 x 0.86 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. | |
| SKU | UCE260-AT-U |
| Barcode # | 672792005985 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.002304000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





