Don't pay: $190.00
$181.00
SAVE $9.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
Hot pluggable - add or remove computers without having to power down the switch_x000D_
Support VT100_x000D_
Support up to 300m signal transmission_x000D_
Lifetime firmware upgrades_x000D_
CPU module designed with automatic conversion to allow for flexible interface combinations (PS/2, USB) to control all computer types (Serial)_x000D_
Compact size_x000D_
_x000D_
Compatible With Below:_x000D_
KL1108V, KL1116V, KM0532, KM0932, KN1108VA, KN1108VA, KN1116VA, KN1132V, KN2116A, KN2116VA, KN2124VA, KN2132VA, KN2140VA, KN2140v, KN4116VA, KN4124VA, KN4132, KN4132VA, KN4140VA, KN4164V, KN8132V, KN8164V, RCM416, RCM816, KM0032, KN1108v, KN1116v, KN2116v, KN2124v, KN2132, KN2132v, KN4116, KN4116v, KN4124v, KN4132v, KN4140v_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_(KA7140-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Female |
| Computer | 1 x DB-9 Female |
| Power | 1 x Mini USB Type B Female (Black) |
| LEDs | |
| Online | 1 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.09 kg ( 0.2 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.00 x 4.30 x 2.18 cm (3.54 x 1.69 x 0.86 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7140-AX |
| Barcode # | 4710423775657 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





