- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
* Virtual media and CAC reader functions are not supported for KH1508A, KH1516A, KH1508Ai, KH1516Ai, KL1508A, KL1516A, KL1508Ai, KL1516Ai, KH2508A, KH2516A, KN2116A, KN4116, KN2132, or KN4132._x000D_
_x000D_
Auto Signal Compensation (ASC), no DIP switch setting needed for different distances_x000D_
Keyboard and mouse emulation – keeps your server functioning smoothly when it™s disconnected from the switch's KVM port or is relocated to a different KVM port_x000D_
Lifetime firmware upgrades_x000D_
Superior video quality - supports resolution up to 1920 x 1200 (Reduced blanking)*_x000D_
Built in ASIC for greater reliability and compatibility_x000D_
Compact size_x000D_
_x000D_
Compatible With Below:_x000D_
KH1508A, KH1508Ai, KH1516A, KH1516Ai, KH1532A, KH2508A, KH2516A, KL1108V, KL1116V, KL1508A, KL1508Ai, KL1516A, KL1516Ai, KM0532, KM0932, KN1108VA, KN1116VA, KN1132V, KN2116A, KN2116VA, KN2124VA, KN2132VA, KN2140VA, KN2140v, KN4116VA, KN4124VA, KN4132, KN4132VA, KN4140VA, KN4164V, KN8132V, KN8164V, RCM416, RCM464V, RCM816, KM0032, KN1108v, KN1116v, KN2116v, KN2124v, KN2132, KN2132v, KN4116, KN4116v, KN4124v, KN4132v, KN4140v_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_(KA7166-AX)
| Connectors | |
| Link | 1 x RJ-45 Female |
| Computer | 2 x USB Type A Male 1 x DVI-D Male |
| LEDs | |
| Link | 1 (Green) |
| Power | 1 (Orange) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.14 kg ( 0.31 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 9.10 x 5.60 x 2.12 cm (3.58 x 2.2 x 0.83 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KA7166-AX |
| Barcode # | 672792402128 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6400kg |
| Shipping Width | 0.045m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.125m |
| Shipping Cubic | 0.000731000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





