Don't pay: $139.00
$92.00
SAVE $47.00 (34%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ATEN VanCryst 4 Port HDMI Video Splitter - 1 x HDMI In / 4 x HDMI Out - LED Indicators - HDCP 1.4 Compatible/Transmission Distance up to 15m(24 AWG)/Plug-and-Play - 1 Year Warranty - VS184A-AT-U
(VS184A-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 Ώ |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 Ώ |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP Compatible |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | Up to 15 m |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Output | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5.3V:6.02W:28BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50 °C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.47 kg ( 1.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 8.00 x 2.50 cm (7.87 x 3.15 x 0.98 in.) |
| Carton Lot | 20 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS184A-AT-U |
| Barcode # | 672792004377 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.8800kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.002304000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





