- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS194 4-Port 4K DisplayPort Splitter is the perfect solution for anyone who needs to send one source of DisplayPort high definition video to 4 DisplayPort displays. The VS194, not only splits but also expands DisplayPort audio/video signals on 4 DisplayPort monitors, is ideal for any multi-display application.
The VS194 is compatible with DisplayPort 1.2a and can support up to 4K resolution at 60 Hz, making it effective and ideal for use with all DisplayPort displays in corporate, educational, and commercial settings.
Package Contents
- 1x VS194 4-port True 4K DisplayPort Splitter
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VS194-AT-U)
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x DisplayPort Female (Black) |
| Max. Distance | 4.6m (4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz) *tested with 2L-7D04DP |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DisplayPort Female (Black) |
| Max. Distance | 4.6m (4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz) *tested with 2L-7D04DP |
| Video | |
| Compliance | DP 1.2a; HDCP 1.3 |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz |
| Max. Data Rate | 21.6 Gbps (5.4 Gbps per lane) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5V:3.36W:44BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40 °C |
| Storage Temperature | -20 - 60 °C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.33 kg ( 0.73 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 12.50 x 8.00 x 2.50 cm (4.92 x 3.15 x 0.98 in.) |
| Carton Lot | 20 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS194-AT-U |
| Barcode # | 4719264645259 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





