- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS1814T 4-Port HDMI HDBaseT Splitter provides a fast and efficient way of switching high definition video from one input source to 4 displays. Incorporating suggested HDBaseT receivers*, the VS1814T can be a complete solution ideal for any installation that requires HDMI content to be delivered to multiple destinations, located up to 100m away from the source.
* Suggested Compatible Receiver Units: VE812R HDMI Over Single Cat 5 Receiver
The solution implements HDBaseT extension technology to connect the VS1814T to receiver units over one single Cat 6/6a cable in order to transmit rich HDMI multimedia content in real time. It supports up to 4k2k resolution, and features an EDID selection method to ensure constant and reliable EDID data relay for the HDMI source device to efficiently optimize video resolution.
The VS1814T solution is perfect for a wide range of applications:
•In-store or tradeshow digital signage
•Information broadcasts at public locations (i.e., news, stations, airline and train schedule and arrival/departure details)
•Sporting events
•Theater and lecture overview rooms
•Classroom and company training facilities
Package Contents
- 1x VS1814T 4-Port HDMI HDBaseT Splitter
- 1x Power Cord
- 1x Mounting Kit
- 1x User Instructions
(VS1814T-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) - Local Output 4 x RJ-45 Female |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP Compatible Consumer Electronics Control (CEC) HDBaseT Compatible |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) (Depends on connected receiver) |
| Max. Distance | Up to 100 m (Depends on connected receiver) |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) Serial Control Pin Configurations: Pin2 = Tx, Pin 3=Rx, Pin 5= Gnd Baud Rate and Protocol: Baud Rate: 19200, Data Bits: 8, Stop Bits:1, Parity: No, Flow Control: No |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Port 1 / Auto / Learn |
| Connectors | |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket (Black) |
| Power Consumption | AC110V:18.2W:85BTU AC220V:18.2W:85BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 3.47 kg ( 7.64 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.24 x 26.11 x 4.40 cm (17.02 x 10.28 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 1 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS1814T-AT-U |
| Barcode # | 672792004360 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.4700kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





