- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN VB905 extends True 4K signal from a source device to a display up to 5 meters. For long distance transmission, the VB905 can be cascaded up to 3 levels (20 meters), guaranteeing ultimate color and image quality.
The VB905 supports all DisplayPort enabled devices. For installation flexibility, the booster can be rack mounted, offering excellent
Package Contents
- 1x VB905 True 4K DisplayPort Booster
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VB905-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DisplayPort Female (20-pin) |
| Max. Distance | Up to 4Kx2K@60Hz (4:4:4) / 5m 1080p@60Hz / 5m |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x DisplayPort Female (20-pin) |
| Max. Distance | Up to 4Kx2K@60Hz (4:4:4) / 5m 1080p@60Hz / 5m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 21.6 Gpbs (5.4 Gbps Per Lane) |
| Compliance | DP1.2a HDCP 2.2 |
| Max. Resolution | 4096 x 2160@60Hz (4:4:4) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5V:0.937W:4BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.05 kg ( 0.11 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 5.84 x 3.53 x 2.06 cm (2.3 x 1.39 x 0.81 in.) |
| Carton Lot | 10 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VB905-AT-U |
| Barcode # | 672792008412 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.7000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





