- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN VE8900T Video over IP Transmitter delivers visually lossless 1080p AV signals with low latency over long distance via a local network of standard Gigabit network switch*
The VE8900T provides an effective, easy-to-use, and economical digital signage solution with the following features and advantages that directly address the challenges system integrators encounter when implementing AV over IP systems:
- Limitless scalability and flexibility
- No complicated IP setup
- No additional server PCs or software required
- Go further for less with daisy chaining
Engineered to meet today’s demands of
*Note: Regarding the detail information requirement of
Package Contents
- 1x VE8900T HDMI over IP Transmitter
- 1x RS-232 Terminal block
- 1x 5V Power adapter
- 1x User instructions
(VE8900T-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | Average: 150 ~ 500Mbps |
| Compliance | HDMI HDCP Compatible |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 1080p@100m (Cat 5e/6, point to point) |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) with locking |
| Control | |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| RS-232 | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole Baud Rate: 19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| USB | 1 x USB Type B Female (White) |
| Pushbuttons | |
| ID Number Selection | 2 x Push buttons |
| Power Consumption | DC5V:3.07W:14BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.50 kg ( 1.1 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) with bracket | 14.02 x 12.30 x 3.06 cm (5.52 x 4.84 x 1.2 in.) |
| Dimensions (L x W x H) without bracket | 13.60 x 10.10 x 2.96 cm (5.35 x 3.98 x 1.17 in.) |
| SKU | VE8900T-AT-U |
| Barcode # | 4719264645655 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





