- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

With minimal dimension requirements that can fit both EU and MK standards across different regions, the VE2812AEUT is a wall plate transmitter for sending VGA (with audio) and HDMI signals up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a cable that is designed to merge with the clean and elegant décor of modern meetings rooms, boardrooms, conference rooms, classrooms and lecture halls.

Ready for Plug-and-Play
Available with both MK and EU mounting brackets for more convenient installation, the VE2812AEUT supports legacy and popular AV interfaces like VGA, HDMI, and stereo audio so that you’re ready to connect any device that is brought into the room.

4K@100m Extended Transmission
Delivers superior video quality up to 4K@100m and 1080p@150m via a single Cat 6a / ATEN 2L-2910 Cat 6 cable, extending connections to where ever your output devices are located. Easily pair from our range of HDBaseT Receivers to support diverse display interfaces such as DisplayPort, HDMI, and DVI.
Multiple, Efficient Switching Options
The Source Switch button enables instant switching when required, while Auto Switch Mode supports automatic switching to a newly plugged-in source and instant switching back to the previous source on disconnection. Also supports RS-232 for switching via alternate control interfaces.

Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts

Convenient Power Access
Supports Power over HDBaseT (PoH) and allows powering from another Power Source Equipment (PSE) device. No more worries about extending or installing power outlets.
AV Extension and More
In addition to transmitting video and audio, the VE2812AEUT maximizes HDBaseT™ technology capabilities and offers IR and RS-232 Channels to control devices located in hard-to-reach areas as well as streamline the user operation experience.

Perfectly Blends with the Environment
Comes with a stylish and sleek design for you to elegantly immerse extensions into the décor of any room.

Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1x VE2812AEUT HDMI & VGA HDBaseT Transmitter with EU Wall Plate / PoH
- 1x 3 Pin RS-232 Terminal Block
- 1x 2 Pin Power Terminal Block
- 1x Mounting Kit
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VE2812AEUT-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x HDB-15 (VGA) Female (Blue) |
| Impedance | HDMI: 100 ? HDB-15 (VGA): 75 ? |
| Max. Distance | HDMI: 3 m HDB-15(VGA): 10m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2Gbps (3.4Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP2.2 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolutions / Distance | HDMI: Up to 4K@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@100m (Cat 5e/6/6a) VGA: Up to 1920x1200 & 1600x1200@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1920x1080@100m (Cat 5e/6/6a) *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole (Green) Baud Rate: 19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Switches | |
| Video Input Port Selection | 1 x Push Button - HDMI, VGA and AUTO |
| Long Reach Mode Switch | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x Terminal Block, 2 pole (Green) or 1 x RJ-45 Female (POH) |
| Power Consumption | DC5V:3.14W:15BTU POH:3.93W:18BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.30 kg ( 0.66 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 5.00 x 10.80 x 5.17 cm (1.97 x 4.25 x 2.04 in.) |
| Faceplate Dimensions (L x W x H) | 8.60 x 15.10 x 1.35 cm (3.39 x 5.94 x 0.53 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VE2812AEUT-AT-U |
| Barcode # | 4712818572674 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






