- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN VE814AR is an HDBaseT Video Receiver that is capable of receiving HDMI signals up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable.This HDCP 2.2-compliant receiver meets the HDMI Specification, including 3D, Deep Color, the maximum data rate of (10.2 Gbps), and 4K video quality up to 100 m.
The VE814AR supports RS-232 and IR signaling pass-through, allowing you to control the HDMI source device from the remote unit (VE814AR) while granting access to the HDMI display device from the local unit (VE814AT). In addition, it supports Long Reach Mode that extends HDMI signals up to 150 m, 1080p, via a single Cat 5e/6 cable.
The VE814AR is a powerful solution for where digital signage is required, such as bars, educational spaces, and public transportation stations, allowing display of identical contents at different spots.
Package Contents
- 1x VE814AR Receiver
- 1x RS-232 Terminal Block
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VE814AR-AT-U)
| Video Output | |
| Interfaces | 2 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2Gbps (3.4Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP2.2 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4K@70m (Cat 5e/6) / 100m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat6); 1080p@100m (Cat 5e/6/6a) *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Output | 2 x HDMI Type A Female (Black) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 1 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) with locking |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole Baud Rate: 57600, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| IR | 2 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female Note: The RJ-45 ports is functional for device supporting the Ethernet port only |
| Switches | |
| Long Reach Mode Switch | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch - ON/OFF |
| Power Consumption | DC5V:7.87W:37BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.47 kg ( 1.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) with bracket | 14.02 x 12.30 x 3.00 cm (5.52 x 4.84 x 1.18 in.) |
| Dimensions (L x W x H) without bracket | 13.60 x 10.10 x 2.90 cm (5.35 x 3.98 x 1.14 in.) |
| Note | The VE814AR-AT supports Ethernet function and the VE814AR-ATA does not. |
| SKU | VE814AR-AT-U |
| Barcode # | 4719264646065 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.9000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





