Don't pay: $91.90
$72.00
SAVE $19.90 (22%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ATEN VanCryst 2 Port HDMI Video Splitter - 1 x HDMI In / 2 x HDMI Out - LED Indicators - HDTV Resolutions Up to 4k/HDCP 1.4 compatible/All-Metal Casing/Plug-and-Play - 1 Year Warranty - VS182-AT-U
(VS182A-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 Ώ |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 2 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 Ώ |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP Compatible |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | Up to 15 m |
| Audio | |
| Input | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Output | 2 x HDMI Type A Female (Black) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5.3V:3.12W:15BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50 °C |
| Storage Temperature | -20 - 60 °C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.31 kg ( 0.68 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 12.50 x 8.00 x 2.50 cm (4.92 x 3.15 x 0.98 in.) |
| Carton Lot | 20 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS182A-AT-U |
| Barcode # | 672792004360 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7200kg |
| Shipping Width | 0.059m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.239m |
| Shipping Cubic | 0.002256000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





