- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
VS162 Video Splitter provides DVI video and audio input signals to 2 DVI video and audio outputs after duplication and boosting. They are ideal for any type of broadcasting environment, classrooms, or by power computer users.
Package Contents
- 1x 2-Port DVI Video Splitter
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VS162-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DVI-I Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 2 x DVI-I Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 6.75 Gbps (2.25 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 225 MHz |
| Compliance | HDCP Compatible |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Max. Distance | Up to 5 m |
| Audio | |
| Input | 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Output | 2 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5.3V:2.36W:11BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.62 kg ( 1.37 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 21.00 x 8.80 x 5.55 cm (8.27 x 3.46 x 2.19 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS162-AT-U |
| Barcode # | 672792111112 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





