- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS98A is a video splitter that not only duplicates the video signal from any VGA, XGA, SVGA, UXGA, or multisync monitor to eight outputs, but also boosts the video signal over a distance of up to 30 meters. Cascadable to support up to 512 displays, and offering bandwidth up to 300 MHz, the VS98A is ideal for broadcasting and enhancing video information to the public, monitoring your work environments from safe locations, or offering superior video for company or classroom training.
Package Contents
- 1x 8-Port Video Splitter
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VS98A-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Male (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 8 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video | |
| Max. Bandwidth | 350 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1440 |
| Max. Distance | Up to 30 m |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Power Consumption | DC9V:5W:23BTU |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.69 kg ( 1.52 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 7.51 x 4.40 cm (7.87 x 2.96 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 20 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS98A-AT-U |
| Barcode # | 4710423770836 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





