- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Split between 4 HDMI Sources:
This Alogic 4-Port HDMI video splitter lets you distribute one HDMI signal into four HDMI display simultaneously. The splitter is compliant with HDMI 2.0 Specifications and support resolutions up to 4K - 60Hz.
HDMI 2.0 & HDCP 2.2: Ultra HD 4K Support
The switch is compliant with HDMI 2.0 and HDCP 2.2 specifications. It supports true Ultra HD 4K-60Hz for a stunning viewing experience
* Power: 5V/1A
* Compliance: HDMI 2.0 & HDCP 2.2
* Physical Characteristics: Colour: Grey/Orange Metal Housing | Dimensions: 123(L) x 51(W) x 20(H) mm | Net Weight: 156gm | Indicators: LED – Sources & Power
* Warranty: 1 Year
* Output: HDMI x 1
* Input: HDMI x 4
* Metallic Colour: Silver
* Resolution: Up to 3840x2160@60Hz
* Audio: 7.1 Surround
Package Includes
* 4 Port HDMI Splitter x 1
* Multi Country Power Adapter x 1
* User Manual x 1
* Premium Metal construction
* Compliant with HDMI 2.0 and HDMI 2.2 for highest level performance
* Supports up to 4K-60Hz output
(HD4KSPL04)
| SKU | HD4KSPL04 |
| Barcode # | 9350784015273 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.051m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.123m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





