- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The compact CS52DP also brings in vivid 4K viewing quality to lift up work performance. Further advanced features of the CS52DP include the bus-powered mode and no need to install software or configure device. This plug and play switch is ideal for people who need quick control to multitask between a computer and a USB-C device on a desktop in any environment. Moreover, the compact design allows for an efficient and tidy installation, providing an ideal space-saving solution to keep your desk well-organized._x000D_
_x000D_
Computer Connections _x000D_
2_x000D_
_x000D_
Port Selection _x000D_
Remote Port Selector_x000D_
_x000D_
Connectors_x000D_
Console Ports _x000D_
1 x DisplayPort Female_x000D_
2 x USB Type A Female_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green)_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink)_x000D_
_x000D_
KVM (Computer) Ports _x000D_
CPU1:_x000D_
1 x DisplayPort Male_x000D_
1 x USB Type A Male_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Male (Green)_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Male (Pink)_x000D_
CPU2:_x000D_
1 x USB Type C Male_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Male (Green)_x000D_
1 x 3.5mm Audio Jack Male (Pink)_x000D_
_x000D_
Power (Optional) _x000D_
1 x USB Micro Type B Female_x000D_
_x000D_
LEDs_x000D_
KVM Port (On Line /Selected) 2 (White)_x000D_
_x000D_
Cable Length_x000D_
KVM 2 x 1.2 m_x000D_
Remote Port Selector 1.8 m_x000D_
_x000D_
Emulation_x000D_
Video _x000D_
Up to 4096 x 2160 @ 60Hz, 2560 x 1440 @ 144Hz_x000D_
_x000D_
Power Consumption _x000D_
DC5V:0.74W:8BTU_x000D_
_x000D_
Environmental_x000D_
Operating Temperature 0 - 50°C_x000D_
Storage Temperature -20 - 60°C_x000D_
Humidity 0-80% RH, Non-condensing_x000D_
_x000D_
Physical Properties_x000D_
Housing _x000D_
Plastic_x000D_
_x000D_
Weight _x000D_
0.30 kg ( 0.66 lb )_x000D_
_x000D_
Dimensions (L x W x H) _x000D_
8.34 x 8.42 x 3.04 cm_x000D_
(3.28 x 3.31 x 1.2 in.)
(CS52DP-AT)
| Computer Connections | 2 |
| Port Selection | Remote Port Selector |
| Connectors | |
| Console Ports | 1 x DisplayPort Female 2 x USB Type A Female 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| KVM (Computer) Ports | CPU1: 1 x DisplayPort Male 1 x USB Type A Male 1 x 3.5mm Audio Jack Male (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Male (Pink) CPU2: 1 x USB Type C Male 1 x 3.5mm Audio Jack Male (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Male (Pink) |
| Power (Optional) | 1 x USB Micro Type B Female |
| LEDs | |
| KVM Port (On Line /Selected) | 2 (White) |
| Cable Length | |
| KVM | 2 x 1.2 m |
| Remote Port Selector | 1.8 m |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | N/A |
| Video | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Power Consumption | DC5V:0.74W:8BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.30 kg ( 0.66 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 8.34 x 8.42 x 3.04 cm (3.28 x 3.31 x 1.2 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS52DP-AT |
| Barcode # | 4710469341311 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





