- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SV231DPDDUA 2-Port USB Dual DisplayPort KVM Switch with Audio and USB 2.0 Hub combines next generation digital display standards with seamless KVM control, allowing you to switch between 2 dual head or twin DisplayPort systems. Also ideal for systems with a single DisplayPort output, and a second video source such as DVI or HDMI, using a low cost accessory adapter.
Delivering multi-computer control for high-res multimedia applications, the dual view KVM supports resolutions of 2560x1600 (@60 Hz) with DisplayPort HD audio, as well as 2-channel analog stereo audio and microphone input.
Suitable for high quality static imaging, such as medical applications (MRI, X-ray, etc.), a maximum resolution of 3840x2400 is supported at reduced refresh rates.


This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.
(SV231DPDDUA)
| Connector(s) | |
| Console Interface(s) | 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female |
| DisplayPort (20 pin) Female | |
| USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female | |
| Host Connectors | 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female |
| DisplayPort (20 pin) Female | |
| USB B (4 pin) Female | |
| Environmental | |
| Humidity | 0~80% RH |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | 20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Hardware | |
| Audio | Yes |
| Cables Included | No |
| Daisy-Chain | No |
| KVM Ports | 2 |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| PC Interface | USB |
| PC Video Type | DisplayPort |
| Rack-Mountable | No |
| Indicators | |
| LED Indicators | Green - On-Line |
| Red - Selected PC | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 10 cm [3.9 in] |
| Package Length | 18.7 cm [7.4 in] |
| Package Width | 24.9 cm [9.8 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1.2 kg [2.6 lb] |
| Performance | |
| DVI Support | Yes - Dual Link |
| Hot-Key Selection | Yes |
| IP Control | No |
| Maximum Digital Resolutions | WQXGA - 2560 x 1600 |
| Maximum Number of Users | 1 |
| MTBF | 138000 hours |
| On-Screen Display | No |
| Port Selection Support | Push Button and Hotkeys |
| Wide Screen Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Depth | 100 mm [3.9 in] |
| Product Height | 5.8 cm [2.3 in] |
| Product Width | 16.1 cm [6.3 in] |
| Weight of Product | 734 g [25.9 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.8A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 18 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 2-port dual display DisplayPort KVM |
| instruction manual | |
| universal power adapter (NA/EU/UK/AU) | |
| SKU | SV231DPDDUA |
| Barcode # | 65030839266 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.1800kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.248m |
| Shipping Cubic | 0.004712000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





