- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
How to set up ATEN Single-port KVM over IP Switches (CN Series) for remote work

Secure Your New Normal with a Direct Hack-proof Connection
The CN9950 provides over-IP capability for remote access to a dedicated PC/server via a direct BIOS-level, hack-proof network connection, and expands on previous models with increased visual excellence, up to 4K DCI resolution, by utilizing an FPGA graphics processor. It allows for secured remote access to audio, video, and virtual media, facilitating instant file sharing and system updates over the network without the need for any extra software installation or configuration.
The CN9950 KVM over-IP switch is ideal for global organizations and companies with several office locations by bridging local and remote workplaces with a seamless connection without any restriction or loss in productivity. It is a secure and practical solution to help keep businesses afloat during a downturn or global crises.


Security Guarded Remote Access, Wherever You Are
The CN9950 provides a direct BIOS-level connection to the dedicated PC/server to allow for instant remote access from different locations without requiring any extra software installation or configuration.
Dual LAN / Power Redundancy
The CN9950 is equipped with dual LAN / power connectivity that strengthens system reliability by maintaining uninterrupted operations during any contingency. Power connectors are fastened with screw locks to ensure robust power failover, and power status can be identified easily via the LED indicators.

Contact Us
Get a quote for this product or get in touch with our sales experts

Virtual Media Support for Prompt System Updates
The CN9950 enables authorized virtual media support to run file applications and software installations over the network, and this is especially useful for diagnosing and troubleshooting network and BIOS issues, as well as performing software updates and patches to keep your system up-to-date.
DI and Relay Connectivity for Contingency Approach
The CN9950 comes built in with a 5-pin control terminal for a DI input connection for system alerts (from a thermometer, humidity/door sensor), as well as a relay terminal for a virtual power-on feature that remotely reboots a hung or crashed PC/server to ensure constant system availability for mission-critical applications.

Applications
The CN9950 is ideally suited for use in control rooms and server rooms of diverse industries, as well as work-from-home scenarios.

Hack-proof Remote Access Solution in Action
Unlike third-party solutions, such as RDP (Remote Desktop Protocol) and VNC (Virtual Network Computing), a KVM over IP switch does not require any additional driver/software and can operate independently of a functional operating system when the PC/server is in its BIOS-level state. KVM access to the PC/server is built upon a direct connection with the keyboard, video and mouse, while the communication between the PC/server and the remote workstation is securely strengthened with encryption. This hack-proof hardware-based remote access path is separated from the operation network to keep data and workflow secure from end to end, and allows the PC/server to remotely perform system reboots and installation of software updates in case of emergency. Hence, there are zero concerns about data leakage, backdoors, or any form of cyber attack, which is something that a software solution simply cannot guarantee.

| Option | 1-Local/Remote Share Access Single Port 4K DisplayPort KVM over IP Switch | 1-Local/Remote Share Access Single Port VGA KVM over IP Switch | 1-Local/Remote Share Access Single Port DVI KVM over IP Switch |
|---|---|---|---|
| Console Connections (Local / Remote) | 1 (Share) | 1 (Share) | 1 (Share) |
| Number of Computers | 1 | 1 | 1 |
| Computer Interface | USB DisplayPort | PS/2 USB VGA (SPHD) | USB DVI-D |
| Console Interface | USB DisplayPort | USB VGA | USB DVI-D |
| Max. Resolution | 4096 x 2160@30Hz | 1920 x 1200 | 1920 x 1200 |
| BIOS Level Control | ? | ? | ? |
| CC2000 Management Software | ? | ? | ? |
| Virtual Remote Desktop | ? | ? | ? |
| Firmware Upgradable | ? | ? | ? |
| RS-232 Support | ? | ? | ? |
| KVM over IP | ? | ? | ? |
| Mouse DynaSync™ | ? | ? | ? |
| Laptop USB Console | ? | ? | ? |
| Dual Power | ? | ? | ? |
| Virtual Media Support | ? | ? | ? |
| Dual LAN | ? | ? | ? |
| PadClient Support | ? | ? | ? |
| Event Notification | ? | ? | ? |
| 3rd Party Authentication | ? | ? | ? |
| CCVSR Video Session Recording Software | ? | ? | ? |
| Multi-Platform Support | Windows Mac Sun Linux | Windows Mac Sun Linux | Windows Mac Sun Linux |
| Audio | Speaker Microphone | Speaker Microphone | Speaker Microphone |
Talk to Our Experts
If you prefer to have ATEN contact you, please complete the form and a representative will be in touch with you shortly
Package Contents
- 1x CN9950 4K DisplayPort KVM over IP Switch
- 1x DisplayPort cable
- 1x USB cable (USB-A to USB-B)
- 1x USB cable (USB-A to Mini-USB)
- 1x power adapter
- 1x control terminal block
- 1x mounting kit
- 1x foot pad set
- 1x user instructions
(CN9950-AT-U)
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female (White) 1 x DisplayPort Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) 1 x Mini Stereo Jack Female (Pink) |
| KVM Ports | 1 x USB Type B Female (White) 1 x DisplayPort Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) 1 x Mini Stereo Jack Female (Pink) |
| LAN Ports | 2 x RJ-45 Female |
| Virtual Media | 1 x USB Mini-B Female |
| Power | 2 x DC Jack |
| Serial | 2 x RJ-45 Female |
| Control | 1x PS/2 Female |
| Switches | |
| Reset | 1 x Semi-recessed pushbutton (Black) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| LEDs | |
| Power | 2 (Green) |
| Video | Local console - 4096 x 2160 @ 30 Hz Remote console - 4096 x 2160 |
| Power Consumption | DC5V:9.76W:50BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C (CN9950) 0 - 40°C (Power Adapter) |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.85 kg ( 1.87 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 14.93 x 2.85 cm (7.87 x 5.88 x 1.12 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CN9950-AT-U |
| Barcode # | 672792012471 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






