Don't pay: $229.00
$146.00
SAVE $83.00 (36%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
With the ever-growing demand for higher video quality and the evolution of DisplayPort technology, 4K-enabled computers and displays are now widely adopted in visually-intensive and commercial applications. Offering up to 4K resolution, the ATEN CS782DP is at home amongst these demanding scenarios and technological advancements._x000D_
_x000D_
The ATEN CS782DP 2-Port USB DisplayPort KVM Switch features 4K video resolution and allows users to access two 4K-enabled computers from a single USB keyboard, USB mouse, and DisplayPort video console._x000D_
_x000D_
Doing so with ease, the CS782DP provides three convenient switching methods – using a remote port selector, mouse, or hotkeys for fl exible access to any computer connected to the installation. The product even provides premium audio support for a complete multimedia solution. To round off the entire experience, the streamlined, space-saving design of CS782DP also makes it ideal for any working environment._x000D_
_x000D_
With its rich feature set, the CS782DP is designed to surpass all requirements in graphic design, animation, and video-editing applications.
(CS782DP-AT)
Specifications
| Compatible/Used for | |
| Type | Switch |
| Warranty | 2 Years |
| Computer Connections | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 9.37 x 9.30 x 2.68 cm |
| Keyboard / Mouse Emulation | USB |
| KVM LEDs | 2 (White) |
| Operating Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Operating Temperature | 0 – 50°C |
| Port Selection | Hotkey, Mouse, Remote Port Selector |
| Power Consumption | DC 5V, 4W |
| Scan Interval | 3, 5, 10, 20 seconds (Default: 5 seconds) |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Video | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Weight | 0.12 kg |
| SKU | CS782DP-AT |
| Barcode # | 672792006722 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.002448000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





