Don't pay: $119.00
$81.00
SAVE $38.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The CS692 HD USB KVM Switch links two HD-enabled PCs or devices to a single USB keyboard, USB mouse, and HD display console. The CS692 Switch takes a giant step forward from prior cable KVM models in the Petite series, by offering full HDMI functionality, USB 2.0 peripheral sharing (via a USB hub attached to the USB mouse port), and a firmware upgrade function that allows you to keep up with latest available versions._x000D_
_x000D_
Featuring an unbeatable combination of HDMI functionality, USB 2.0 peripheral sharing convenience, gaming keyboard support, and enhanced user-friendly operations, the CS692 allows users to keep up with the latest innovations in desktop multimedia applications.
(CS692-AT)
Specifications
| Compatible/Used for | System Control |
| Type | KVM Switch |
| Warranty | 2 Years |
| Computer Connections | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 8.24 x 6.65 x 2.52 cm |
| Keyboard / Mouse Emulation | USB |
| KVM LEDs | 2 (Green) |
| Operating Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Port Selection | Hotkey, Remote Port Selector, Mouse |
| Power Consumption | DC 5V, 2.65W |
| Scan Interval | 3, 5, 10, 20 secs. (default 5 secs.) |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Video | 1080p; 1920 x 1200 |
| Weight | 0.48 kg |
| SKU | CS692-AT |
| Barcode # | 672792002182 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.002681000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





