- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SV431DDVDUA 4-port DVI VGA dual monitor KVM switch lets you control 4 Dual Display computers using a single USB mouse and keyboard peripheral set.
This dual view KVM switch provides 1 VGA and 1 DVI-I port per computer connection for high-resolution video, as well as audio switching capability between connected computers.
The DVI/VGA KVM switch features an integrated 2-port USB hub that allows USB 2.0 peripherals to be shared between connected computers, and offers a compact design with a rugged metal chassis for durable performance.
NOTE: While both DVI-I (analog) and DVI-D (digital) are supported by the KVM, source PCs must output the same signal for proper switching. It is recommended wherever possible to use DVI-D cables across all PC to KVM and KVM to Console connections. If necessary, please contact technical support for assistance identifying your source.
Rackmount your KVM switch
If you’d like to mount this KVM switch to your server rack, StarTech.com offers a 1U Rackmount Bracket (sold separately) that turns this KVM into a rackmountable KVM.
(SV431DDVDUA)
| Connector(s) | |
| Console Interface(s) | 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female |
| DVI-I (29 pin) Female | |
| USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female | |
| VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female | |
| Host Connectors | 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female |
| DVI-I (29 pin) Female | |
| USB B (4 pin) Female | |
| VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female | |
| Environmental | |
| Humidity | 80% RH |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Hardware | |
| Audio | Yes |
| Cables Included | No |
| Daisy-Chain | No |
| KVM Ports | 4 |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| PC Interface | USB |
| PC Video Type | DVI+VGA |
| Rack-Mountable | Optional |
| Indicators | |
| LED Indicators | Green - PC Detected |
| Green - Power | |
| Red - PC Indicator | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 86 mm [3.4 in] |
| Package Length | 24.9 cm [9.8 in] |
| Package Width | 29.5 cm [11.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1.8 kg [3.9 lb] |
| Performance | |
| DVI Support | Yes - Single Link |
| Hot-Key Selection | Yes |
| IP Control | No |
| Maximum Analog Resolutions | 1920 x 1400 |
| Maximum Digital Resolutions | 1920 x 1200 |
| Maximum Number of Users | 1 |
| MTBF | 140000 hours |
| On-Screen Display | No |
| Port Selection Support | Push Button and Hotkeys |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Depth | 130 mm [5.1 in] |
| Product Height | 6 cm [2.4 in] |
| Product Length | 16.3 cm [6.4 in] |
| Product Width | 22 cm [8.7 in] |
| Weight of Product | 1.3 kg [2.8 lb] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.8A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 18 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | While both DVI-I (analog mode) and DVI-D (digital only) are supported by the KVM, both source PCs must output the same signal type for proper switching. It is recommended wherever possible to use DVI-D cables across all PC to KVM and KVM to Console connections. Please contact technical support for assistance identifying your source. |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 4-port KVM switch |
| foot pads | |
| instruction manual | |
| universal power adapter (NA/EU/UK/AU) | |
| SKU | SV431DDVDUA |
| Barcode # | 65030835701 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.001450000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





