- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The VE066 Mini Cat 5 DVI Extender allows you to increase the distance between your DVI display and DVI source by up to 20 m using only one Cat 5e or Cat 6 cable, providing a convenient way to replace heavy and expensive DVI cables. With hot-plugging support, easily add or remove the VE066 Transmitter connected to the source or the VE066 Receiver connected to the display without having to power down the devices. Compatible with all ATEN DVI switches and DVI splitters, the VE066 Mini Cat 5 DVI Extender is a compact, convenient and economical way to extend your DVI display.
(VE066-AT)
ATEN VE-066 VanCryst Mini DVI Over Cat5 Video Extender - 1920x1200 or 20m Max
| SKU | VE066-AT |
| Barcode # | 4710423776531 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





